Jægersro – den nye bane er måske ikke på vej
I slutningen af 2017 blev det besluttet at sælge Jægersro for at bygge et hestesportscenter i nærheden, men det ser ikke ud til at økonomien på projektet holder.
Salgsprisen for travbanen på Jægersro var 775 millioner svenske kroner, som skulle bruge til at lave en moderne hestesportscenter.
På hestesportscenteret, der skulle placeres i nærområdet, skulle der være en 1400 meter bane, travskole, servicebygninger samt et naturområdet.
Det var meningen, at det første spadestik skulle tages i foråret 2022, men der er endnu ikke taget det første spadestik på området.
Revisoren Nils-Gøran Nilsson har dog fundet ud af at der ikke er skrevet en indeksregulering ind i aftalen, som kan falde til jorden.
Der kan mangle penge
Nils-Gøran Nilsson mener at omkostningerne til byggeriet vil blev øget de næste to-tre år, og det vil bryde, at der kan mangle penge til byggeriet.
Ordførende i det skånske travselskab Kerstin Peterson-Brodda mener dog ikke at det er det store problem med økonomien i projektet.
– Det er ikke sådan, at der ikke er penge, siger Kerstin Peterson-Brodda til det svenske hestesportsmagasin Travronden.
– Vi skal gøre det sådan, at vi enten tilpasser det til “indtil videre rækker pengene” og så bygger man det vigtigste og så skal man tage det igen og igen. Vi i bestyrelsen har ingen planer om at stoppe det, nej, siger Peterson-Brodda.
Foto – Burt Seeger






