Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Hun købte en hest for at tage licens – nu er Emilie Borreby blevet vinderkusk

Emilie Borreby købte i februar 2023 travhoppen Fix You for at kunne tage kuskelicens. Siden har hun vundet løb med både egne og andres heste. Fredag venter to nye opgaver på Fyens Væddeløbsbane.

Foto til artiklen om Emilie Borreby

I februar 2023 søgte Emilie Borreby en hest, der kunne bruges i forberedelserne til kuskelicensen. Hun ville selv ud at køre travløb og havde brug for en egnet makker. Valget faldt på Fix You, som hun købte af Iver Jessen.

Emilie er født i 2005. I dag har hun både kørt sejre hjem, stået som ansvarlig træner og været medejer af løbsheste. Særligt samarbejdet med H.H. Greve og J. Hald går igen omkring to af de heste, hun har haft resultater med.

Fix You stod hos Iver Jessen, da Emilie fandt frem til hoppen. Handlen var ikke ubetinget: Hesten skulle først afprøves og levere en tilfredsstillende præstation uden at vise fejl. Først derefter faldt aftalen endeligt på plads.

Betingelserne blev opfyldt, og den 23. februar 2023 kunne vi fortælle, at Emilie Borreby havde overtaget hesten. Formålet var at bruge Fix You i forbindelse med hendes ønske om at erhverve kuskelicens.

Fix You er efter Yield Boko og Narnia. Hoppen havde tidligere været i træning hos Iver Jessen, men skulle nu have en ny opgave hos sin unge ejer på Fyn.

Fix You var ikke købt alene med et væddeløbsresultat for øje. For Emilie var den første konkrete opgave at få en hest til rådighed i arbejdet frem mod licensen. Hesten kom siden med hende på startlisten i Odense.

Licensen kom i hus samme år

Allerede i sommeren 2023 begyndte Emilie at optræde på startlisterne. Den 29. juli kørte hun Fix You på Fyens Væddeløbsbane, hvor hun fik mulighed for at deltage i væddeløb med den hest, hun havde købt tidligere på året.

I december kunne baneprogrammet fortælle, at hun var nykåret licensvinder. Hun stod samtidig på startlisten med Fix You, der også blev nævnt blandt outsiderne i programmets vurdering af løbet.

Dermed var licensen på plads mindre end et år efter handlen med Iver Jessen. Hvor meget Fix You konkret blev brugt under licensuddannelsen, fremgår ikke af de tilgængelige oplysninger. Det er heller ikke dokumenteret, om hoppen blev benyttet ved selve licensprøven.

De følgende starter gav Emilie erfaring med de opgaver, der følger med at være kusk. Hun skulle håndtere både startproceduren og situationerne under løbene, mens arbejdet med hestene fortsatte uden for væddeløbsbanen.

Fix You gav også en trænersejr

Den 17. marts 2024 kom Fix You igen i fokus i Odense. Denne gang sad Ruben Kristensen i sulkyen, mens Emilie Borreby stod som hestens ansvarlige træner.

Hoppen overtog føringen efter nogle hundrede meter og holdt konkurrenterne bag sig frem til mål. Vindertiden blev 1.18,7 over 1.640 meter snorestart, og Ellie’s Coktail og Smooth Ride besatte de næste placeringer.

Emilie var samtidig en del af ejerkredsen bag Fix You sammen med H.H. Greve og J. Hald. Hun havde dermed både træneransvar og en ejerandel i hesten.

Det var ikke længere kun en hest til kuskeuddannelsen. Fix You indgik nu i et hestehold, hvor Emilie også havde ansvaret for at forberede hoppen til væddeløbene.

Hesten er opdrættet af Liselotte Ingvartsen og Per Nielsen. Forbindelsen mellem de tre ejere fik senere også betydning omkring en anden af Emilies heste.

Den anden kuskesejr kom i Aarhus

Den 28. september 2025 vandt Emilie Borreby med Inspector’s Choice på Jydsk Væddeløbsbane. Det var hendes anden sejr som kusk, og denne gang var der tale om en hest fra en anden træners stald.

Inspector’s Choice blev trænet af Martin Hansen og ejet af Inspector Mason. Hesten vandt i tiden 1.16,8 over 1.820 meter snorestart foran Major Love og Happy Hour.

Det gav Emilie endnu en opgave, hvor hun skulle sætte sig op bag en hest, som andre havde stået for den daglige træning af.

Inspector’s Choice er efter S J’s Caviar og Staro Grenada og opdrættet af Henrik, Nicklas og Erik Hungeberg. Hesten har siden optrådt på flere startlister med Emilie som kusk.

Gourasi blev en vigtig del af hesteholdet

Den 14. november 2025 blev en ny mærkedag for Emilie Borreby. På Fyens Væddeløbsbane vandt hun med sin egentrænede Gourasi, som hun også var medejer af.

Foto til artiklen om Emilie Borreby

Sejren kom i dagens afsluttende løb. Gourasi vandt i tiden 1.16,8 over 2.180 meter snorestart foran Follow Me Now og Danger Gardenia.

H.H. Greve og J. Hald stod igen i ejerkredsen sammen med Emilie. Det var de samme medejere, som havde været registreret omkring Fix You året før.

Gourasi er efter Laughing Stock og Rihanna Lobell og opdrættet af Jørgen Månsson. Hoppen har været blandt de heste, som Emilie både har trænet og kørt i løbene.

Det særlige ved sejren var kombinationen af hendes roller. Med Gourasi var hun selv ansvarlig for træningen, havde en ejerandel og sad i sulkyen, da hoppen passerede målstregen først.

Gourasi er fortsat blandt de heste, der står i Emilies navn på startlisterne. I fredagens program får de en ny opgave på den bane, hvor de vandt sammen i november 2025.

Også køreture for andre trænere

Emilie har sideløbende fået opgaver uden for sit eget hestehold. Den 6. marts 2026 vandt hun i Aarhus med Mette Carlsen-trænede Keeponrunning S.

Hesten sejrede i tiden 1.18,1 over 1.860 meter snorestart foran Staro McMillan og Go To Win The Game.

Foto til artiklen om Emilie Borreby

Stadig en del af amatørmiljøet

Emilie Borreby tilhører den yngre generation af aktive på de danske travbaner. Hun kombinerer sine køreture med arbejdet omkring egne træningsheste, hvor der også indgår et samarbejde med andre hesteejere.

Hun har også fortsat med at tage opgaver for andre trænere. Inspector’s Choice og Keeponrunning S er eksempler på heste, som har givet hende sejre uden for egen stald.

Fredagens løbsdag i Odense føjer yderligere to køreture til hendes sæson.

To opgaver på hjemmebanen

I femte løb skal Emilie Borreby køre den fireårige hoppe Loving Laser, der har startnummer fem. Ekvipagen begynder fra 2.160 meter.

Dagens anden køretur bliver med Gourasi. Hoppen har startnummer ni i det afsluttende niende løb og skal starte fra 2.680 meter.

Fyens Væddeløbsbane indleder fredagens løbsdag klokken 15.45.

Fotos af Gorm Foto.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet