Rudbecks årgangshåb nærmer sig sæsondebut
Peter Rudbeck har to interessante kort på hånden til de danske og svenske årgangsløb. Til Travet.dk fortæller Årets amatørtræner 2021 om de nuværende planer for de to heste.
Dowhatyoudodowell var forrige år repræsenteret i Svensk Opdrætningsløb, hvor den nu 4-årige hingst hentede en fjerdeplads og 175.000 sek., Debutsæsonen bød på otte starter og 234.077 kr.
Debutsæsonen blev fulgt op med 10 starter og 557.67 kr. Dowhatyoudodowell etablerede sig endnu engang blandt de bedste i den svenske årgang, da hesten var repræsenteret i Svensk Trav Kriterium.
Dowhatyoudodowell leverede en fremragende præstation, og efter galop blev det til en sjetteplads i Svensk Trav Kriterium. Dowhatyoudodowell havde forinden vundet sin Kriterieprøve, hvor hesten så lysende ud.
“Til Travet.dk fortæller Peter Rudbeck, at Dowhatyoudodowell netop har gået sit førstebanejob siden starten i oktober, og det var med pil opad. Vi kørte 22 – 2.000 meter med fuld fart de sidste 350-400 meter.”

Sæsondebut på Lunden
Det danske travpublikum får givetvis ikke mange muligheder for at følge den svenskregistrerede Maharajah-søn, som de seneste sæsoner har været matchet i de svenske årgangsløb. Peter Rudbeck fortæller dog, at det danske publikum kun får den veludseende hingst at se i sæsondebuten.
“Det er planen, at Dowhatyoudodowell starter om fjorten dage på Charlottenlund Travbane. Hvis sæsondebuten går vel, så har vi planeret en start på Solvalla først i maj, uddyber Peter Rudbeck.”
Charlottenlund Travbane afvikler løb påsketrav den 17 april.
Ingen startplaner for Howlingatthemoon
Årets 2-åring i Danmark sidste sæson er Howlingatthemoon, der sidste år vandt Dansk Opdrætningsløb i hænderne på Jan Dahlgaard. Debutsæsonen bød på tre sejre og 493.263 kr. i seks starter.
“Den nu 3-årige hingst har netop også gået sit første banejob, og også her var der pil opad, fortæller Peter Rudbeck og uddyber yderligere:
Howlingatthemoon har vi ikke helt planeret færdig på endnu, men der går nok en måneds tid inden han kommer ud, og vi har ikke så travlt.”
Peter Rudbeck blev for syvende gang kåret som årets danske travamatør i Danmark ved Hestesportens Galla.
[useful_banner_manager banners=2 count=1]







