Oslo Grand Prix – Ny modstander til Extreme
Amatørtrænet hest fra Årjäng til OGP!
Beartime, der trænes af Helena Edlund fra Årjäng, skal konkurrere mod de »professionelle« i Nettavisen Oslo Grand Prix søndag den 9. juni. Beartime er inde i sin bedste sæson og er stabiliteten selv. Fra spor 12 i Örebro leverede han et godt løb, og vandt gulddivisionen i februar.
Måneden efter blev han nummer to efter Stoletheshow i Gunnar Eggens Æresløb. Tredje sidste gang led han et snævert nederlag til Önas Prince i Algot Scotts Minne på Åby. I Steinlagers Race of Honour førte Beartime fra start til mål, inden han sluttede som nummer tre i finalen i det paralympiske løb efter Önas Prince og Kentucky River.
Siden da har Helena Edlund finpudset sin form til Oslo Grand Prix, og hun siger, at Beartime aldrig har været bedre!
Med en amatørtrænet hest fra Årjäng på startlinjen håber vi, at et stort heppekor vil tage turen over grænsen for at heppe på Beartime og Helena Edlund, siger sportschefen på Bjerke.
Disse er nu klar til Oslo Grand Prix
Stoletheshow
Barack Face
Kentucky River
Hades De Vandel
Extreme
Banderas Bi
Joviality
Beartime
Foto af
Trond Pedersen – Trav365.NO







