Lige præcis derfor – Vandt i USA
Inferno er historien, der beviser pointen. Det lyder som et slidt reklameslogan, men fakta er svære at ignorere: Dansk opdræt og dansk købmandskab kan skabe internationale resultater.
For år tilbage formidlede vi løbshesten Inferno via salgsmenuen. Dengang stod hesten ikke med fem ettaller i træk, og prisen var langt fra en halv bondegård. Alligevel blev Inferno købt, formet i Danmark – og sendt videre til USA.
Ni sejre i USA – og endnu en flot præstation
Den John Søndergaard‑opdrættede Inferno, et afkom efter Great Challenger, leverede igen i weekenden. I tiden 1.11,0 tog hesten en ny sejr på amerikansk grund, og dermed fortsætter den en karriere, der nu tæller ni triumfer i USA.
Det er ikke kun en sportslig bedrift – det er et skoleeksempel på, hvordan et billigt køb kan udvikle sig til en international vinder, når talent og træningsmiljø går hånd i hånd.
Godt købmandskab – dokumenteret i praksis
Inferno er et bevis på, at man ikke behøver købe dyrt for at købe rigtigt. Hesten blev erhvervet for et beskedent beløb, udviklet i Danmark og sendt ud i verden med et solidt fundament. Resultatet taler for sig selv.
Denne type historie er præcis det, der gør travet.dk/’s salgsmenu relevant for både nye og erfarne købere. Man behøver ikke finde en færdig stjerne – man skal finde potentialet.
Derfor giver salgsmenuen mening
Inferno stod ikke med imponerende resultatrækker, da den blev formidlet. Men den stod med mulighed. Og det er netop det, salgsmenuen tilbyder: adgang til heste, hvor prisen er realistisk, og potentialet kan være stort.
















