Jydsk Væddeløbsbane – Sådan gik det
Sådan gik det i Aarhus – Travet.dk tager et kig på dagens løb i Aarhus.
Der er blevet afvikles fire løb på Jydsk Væddeløbsbane.
Sådan gik det.
Dagens løbsdag blev indledt med sejr til Lars Munk og Frisk (Panne de Moteur). Der blev langt frem i sidste sving, hvor Frisk havde 15-20 meter frem til de forreste, men en god afslutning i slutfasen rakte til sejr i tiden 1.17,8/1820 m. Volte.
Frisk sejrede før Baunely’s Diamant, mens Flash de Bucy var tredje.
Opdr: Tonny Nielsen
Ejer: Lars Munk
Træner: Lars Munk
Kusk: Lars Munk
Se løbet her.

Staro Obrigado
Trine Kløve timede det hele til perfektion, da hun sikrede sejren med Staro Orbigado (Lavec Kronos) efter en imponerende afslutning.
Det var en præstation, der virkelig kan betegnes som en ryttersejr, og alt gik op i en højere enhed. Staro Orbigado krydsede målstregen foran Caroline Lund med Albatros.
Vindertiden blev 1.15,8 over 1880 meter volte.
Opdr: Staffan B. Nilsson
Ejer: Obstruplund Hestecenter
Træner: Kim Madsen
Kusk: Trine Kløve
Se løbet her.

Elephant
Monica Fentz sikrede sejren efter nogle minutters vurdering fra dommerne. En stærk indsats gav Elephant førstepladsen.
Elephant vandt i tiden 1.16,9 over 2320 meter volte. Caprioso tog andenpladsen, mens Express A P sluttede som nummer tre.
Opdr: Christel Jørgensen
Ejer: M. Fentz & A.B. Madsen
Træner: Monica Fentz
Kusk: Monica Fentz
Se løbet her.

Omia Boszorg
En flot afslutning på dagens fire travløb på Jydsk Væddeløbsbane blev leveret af Emma Stolle. På forhånd var der optimisme at spore hos Stolle, og den viste sig at være velbegrundet.
Emma Stolle sikrede sig sejren med Omia Boszorg efter at have ført løbet fra start til slut. Løbet blev kørt over 1800 meter i voltestart.
Omia Boszorg krydsede målstregen som vinder foran Herbert L M, mens Muscle Crown tog tredjepladsen.
Opdr: Stoeterij Boszorg
Ejer: SI Racing
Træner: Bjørn Spangenberg
Kusk: Emma Stolle
Se løbet her.
Fotos af
Ole Hindby.
[useful_banner_manager banners=2 count=1]
[useful_banner_manager banners=4 count=1]







