Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Global Yankee fik det bedste startspor

Der er 12 heste, som gør op om sejren i EM for femårige hopper på onsdag på Solvalla, og det blev med en Global Yankee, der fik den bedste lodtrækning.

Global Yankee med Jeppe Juel er den ene af to danske deltagere i EM for hopper, som afvikles på Solvalla på onsdag, og det bliver fra spor tre, at parret starter.

Golden C N  starter fra spor ni i løbet, der har følgende 12 heste til start:

  1. Glamorous Rain – Örjan Kihlström
  2. Miss Pepper – Asbjörn Tengsreid
  3. Global Yankee – Jeppe Juel
  4. Isla Jet – Björn Goop
  5. Imhattra AM – Mats E Djuse
  6. Great Skills – Daniel Wäjersten
  7. Blackflash Bar – Alexxandro Gocciadoro
  8. Iceland Falls – Carl Johan Jepson
  9. Golden C N – Bent Svendsen
  10. Chebba Mil – Robin Bakker
  11. Zeudi AMG – Magnus A Djuse
  12. Barbro Kronos – Markus B Svedberg

Udover de danskejede og danskopdrættede Global Yankee og Golden C N er endnu en hest i feltet interessant set med danske øjne.

Får Lind-Holm ny storløbstriumf?

thomas lind

I sidste måned kunne Thomas Lind-Holm lade sig hylde i vindercirklen, som medejer og opdrætter af Sprintermesteren Hustle Rain.

Som opdrætter har bornholmeren også et opdræt til start i EM-løbet og det er Glamorous Rain, som i det daglige trænes af Daniel Reden.

Det er Örjan Kihlström, som sidder bag Glamorous Rain, der har tjent næstmest i feltet af de 12 starteende heste.

Med næsten ni millioner kroner indløbet, er det Blackflash Bar, der har vundet flest penge af de startende heste i EM-løbet.

Foto Ole Hindby.

 

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads