Årets træner – I sulkyen for første gang i år
Han er netop kåret som årets træner og kusk.
Vi bemærker at Bo Westergaard sætter sig i sulkyen for første gang i 2023. Det sker på hjemmebanen, hvor Aalborg-træneren har to køreture i form af Leroy og Golden Bay.
Bo Westergaard kan se tilbage på en 2022-sæson, hvor tog trænerchampionatet på Racing Arena Aalborg.
Det var første gang i karrieren, at Bo Westergaard kunne tage sig af trænerchampionatet på hans hjemmebane i Aalborg. Bo Westergaard har dog tidligere været amatørchampion på banen. Det var tilbage i 1999 og 2000.
Bo Westergaard er i dag en dominerende faktor i dansk travsport, hvor han driver landets største trænervirksomhed. I år er målet at forbedre sidste års cifre.

Har forsøgt at optimere
Hvis man fulgte Hestesportens Galla, kom der enkelte guldkort. En af de ting vores medie bemærkede var udmeldingen fra Bo Westergaard omkring de at optimere.
I andre sportsgrene, har man set badmintonspilleren Victor Axelsen tage til Dubai for at optimere. I cykling har man set Søren Kragh og senest også Mads Pedersen tage initiativer, der kan optimere deres muligheder for succes.
Bo Westergaard har forsøgt at kigge indad, og bla. kigget på, hvordan han har kunne optimere tingene som kusk. Det handler kort og godt om vægten, som Bo Westergaard har haft fokus på.
“Jeg forsøger at optimere på det jeg kan. Det gælder også mig selv, og i dag er jeg i en meget finere forfatning end jeg måske, var tidligere. Det er bestemt ikke nemt at holde vægten, men jeg tænker over det hver eneste dag, da det er noget jeg har fokus på, kunne Bo Westergaard fortælle i et interview ved Hestesportens Galla.”

Er godt skåret
Hvis man har fulgt med i dansk travsport de senere år, så har man også hørt om den store interesse for at løbe i familien Westergaard.
Bo Westergaard når aldrig op på samme antal maratonløb som far Kaj Westergaard, men mindre kan bestemt også gøre det.
Det handler om at optimere, og i dag er det en markant mere fit Bo Westergaard end man så for år tilbage. Skeen er taget i den anden hånd, og Bo Westergaard har forsøgt at optimere.
Det er netop det der kendetegner en eliteudøver, at man forsøger at dreje på de ”knapper” der kan drejes på for at få de sidste procenter presset ud.
Fotos – Burt Seeger (toppen) – Øvrige KM FOTO.
Tags: Bo Westergaard







