Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Vandt 6,5 millioner:

Vandt 6,5 millioner:

“Det er komisk, at jeg ikke forstod noget som helst”

Et månedlangt mysterium i Sverige har fået sin afslutning

spil01 1

I februar udspillede der sig en af de mest usædvanlige historier i svensk spilhistorie. En mand i 60’erne vandt 6,5 millioner svenske kroner på V85‑spillet på Bergsåker den 21. februar – men i ugevis anede han det ikke. Gevinsten stod urørt på hans ATG‑konto, mens spiludbyderen desperat forsøgte at få kontakt med ham.

Allerede få dage efter gevinsten begyndte ATG’s spil­ekspert Julia Björklund at ringe, skrive og sende e‑mails til manden. Intet hjalp. “Jeg har ringet, sendt sms’er og endda sendt lykønskninger på e‑mail, men venter stadig på, at vinderen tager kontakt. Jeg mistænker, at han blokerede mit nummer og tror, jeg var en sælger,” forklarede hun dengang.

Som dagene gik, blev situationen kun mere mærkelig. Manden reagerede ikke på nogen form for henvendelse, og han rørte ikke gevinsten. Ifølge Björklund havde hun aldrig oplevet noget lignende i sin tid hos ATG. “Jeg har prøvet at ringe igen, men kommer ikke igennem. Jeg har sendt e‑mails og sms’er, men får heller ikke svar der,” sagde hun senere til Aftonbladet.

Loggede ind – uden at opdage millionerne

Det mest absurde var, at manden faktisk havde været logget ind på sin ATG‑konto efter gevinsten. Lørdagen efter løbsdagen købte han en Harry Boy til weekendens V75‑omgang – uden at opdage, at hans saldo var vokset med 6,5 millioner kroner.

Ifølge ATG burde han have opdaget gevinsten, da han var inde for at rette sin gamle kupon. Det er en rutine, der normalt gør det umuligt at overse en milliongevinst. Men ikke denne gang. “Det mærkelige er, at han burde have rettet sin gamle kupon, da han var inde, og så have opdaget gevinsten,” forklarede Björklund.

Mysteriet løses

Efter næsten en måned lykkedes det endelig ATG at få kontakt. Manden havde ganske rigtigt troet, at opkald og beskeder var fra en telefonsælger – og havde derfor ignoreret alt. Da han endelig forstod, hvad der foregik, var hans reaktion både befriende og komisk. “Det er komisk, at jeg ikke forstod noget som helst,” skal han have sagt, da han omsider fik beskeden om sin nye tilværelse som mangemillionær.

ATG understreger, at gevinsten naturligvis stod klar hele tiden. Der er ingen tidsfrist for at få pengene udbetalt, og der var aldrig risiko for, at millionerne ville forsvinde. Men internt hos spiludbyderen fulgte man sagen tæt – og med en vis fascination.

En historie, der greb hele Sverige

Mens ATG ringede, skrev og håbede, fulgte svenske medier og tusindvis af læsere historien om manden, der vandt millioner, men ikke havde opdaget det. Det blev et lille nationalt mysterium, der både underholdt og undrede.

banner spring taars

 

2 banner dansk revision skive

 

banner ansager

 

banner travavl

 

banner marc baek nielsen

 

banner equi

 

DUMBO med tekst scaled 1

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK