Ulrik kan runde sidste års cifre i aften
Ulrik Christoffersen er godt på vej til at forbedre sidste års cifre. Lunden-træneren tager i dag turen til Jægersro.
Efter en karriere som jockey hos Steen Juul, amatør, samt staldmedhjælper på Stutteri Salløv og Panamera Racing, tog Ulrik Christoffersen i 2017 springet som selvstændig.
Staldlisten hos Ulrik Christoffersen tæller, i skrivende stund, 10 heste hos bornholmskfødte Ulrik Christoffersen. I år er det blevet til syv sejre og 100.681 kr. i indkørte præmier.
En sejr i aften, kan forbedre sidste års cifre på indkørte præmier.
Det er blevet til syv sejre og en sejrsprocent på 11. Den sejrsprocent er også en fremgang i forhold til de to foregående sæsoner.
Staldens heste står noteret for fem sejre, og det er blot en enkelt sejr fra sidste års cifre. Det er derfor en Ulrik Christoffersen, som med en god afslutning på 2021 kan notere fremgang på flere parametre.
At Ulrik Christoffersen har fine evner i sulkyen, bemærkede man da Lunden-træneren tog til fødeøen Bornholm for at køre i Golden League Finalen. Her sejrede Ulrik Christoffersen bag Lise Henriksen-trænede Jetset Onion.
Den bornholmsk ejede- og opdrættede travhest Marvin Gaye er med i løbene i aften på den svenske derbybane Jägersro i Malmö. Marvin Gaye har vundet fire gange i år. Hver gang på Nykøbing Falster-banen.
Staldens anden starter er 5-årige Gunnar Journey, der jagter karrierens anden sejr.
Foto – Martin Timm Holmstav.




