Uheld med cirkusheste – To døde
Uheld med cirkusheste – To døde
Travet.dk har flere gange sat fokus på ulykker med heste i trafikken for at understrege vigtigheden af sikkerhed – både for dem, der arbejder med heste, og for alle andre trafikanter.
Det agter vi at fortsætte med.
Første udmelding
Onsdag aften, kort før midnat, slap en cirkushest ud af sin indhegning og blev påkørt af en bil kun 100 meter derfra.
Det oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi til TV SYD. Hesten, som tilhørte Cirkus Trapez i Sommersted, brækkede bagbenet ved sammenstødet og måtte aflives kort efter.
Bilisten, der kørte i en blå bil, forlod stedet uden at give sig til kende.
Ny udvikling i sagen
TV SYD har talt med Isabella Enoch, der sammen med sin mand Bernhardt Kaselowsky driver Cirkus Trapez. Hun fortæller, at to ponyer slap ud sent onsdag aften, efter at en medarbejder ved en fejl havde glemt at lukke en låge.
Cirkuspersonalet ledte hele natten efter den anden pony, som torsdag morgen blev fundet død i en grøft tæt på stedet, hvor den første pony blev påkørt.
Politiet efterlyser vidner, der kan have set noget onsdag aften i området omkring Tovskovvej 15 i Sommersted, hvor Cirkus Trapez holder til.
Flere uheld i september
Teenagepige i voldsom rideulykke
En 14-årig pige blev mandag eftermiddag fundet bevidstløs i en grøft ved Andaksvej i Kalundborg. Ved siden af hende stod tre heste.
Ifølge Midt- og Vestsjællands Politi formodes hendes tilstand at skyldes en rideulykke.
En forbipasserende kvinde ydede førstehjælp, indtil redningsmandskabet ankom. Pigen blev herefter indlagt på sygehuset, hvor hun nu meldes i bedring og uden for livsfare. Politiet oplyser, at pigens familie er blevet informeret om hændelsen.
Flere ulykker med heste i år
Den 30. juni mistede en 16-årig pige livet i en rideulykke nær Silkeborg. Senere, den 19. august, omkom en kvindelig rytter og hendes hest i et færdselsuheld.
I maj måtte en hest skæres fri efter at være kommet til skade i en rideulykke.
Ulykker med hestetransporter er ikke medtaget i denne oversigt, men vi har registreret seks hændelser i 2025 alene.








