Udskiftning hos Flemming Jensen
Der er løbene udskiftning hos Aalborg-træner Flemming Jensen. Vi kunne her på Travet.dk fortælle at Bodil Rasmussen opdrættede Eddie (From Above U S) forlod Flemming Jensens træningskvarter.
Eddie gik hjem til sin ejer Pia Døes Hald, som også skal stå for træningen fremadrettet.
– Han skal hjem til mig, og jeg fortsætter ridetræningen af ham- Jeg håber så, han ikke laver numre, fortalte Pia Døes Hald i samme forbindelse og fortsatte.
Som situationen er lige pt i Nordjylland – kan Eddie lige så godt være herhjemme. Man ved jo aldrig, om der pludselig også bliver lukket for hestene for at kommer over “grænserne.
Ud af stalden er også gået Dixidore, men til gengæld har Flemming Jensen fået tilgang af spændende Equidore med fire sejre og 53.650 kroner. Great Challenger-datteren ejes af Erik & Knud M. Christensen og har tidligere i karrieren været i træning hos Kent Friborg.
Flemming Jensen medbringer i dag fire egentrænede heste til Charlottenlund Travbane.
[useful_banner_manager banners=4 count=1]






