Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Thomas Lind-Holms opdræt kæmper om 400.000

Thomas Lind-Holm har sit opdræt Glamorous Rain til start i på Solvalla i dag. Det sker i løbet Prix Diana Zet, som er et 4-års løb for hopper med 400.000 SEK i førstepræmie.

Glamorous Rain (Muscle Hill) blev I 2019 solgt på den svenske Eliteauktion for den nette sum af 400.000 skr. Køber var verdenskendte Stall Zet.

Glamorous Rain startede 10 gange som 3 åring og vandt 6 af starterne, hendes indtjening løb op i 2.550.000. Glamorous største sejr kom i årets sidste start, hvor hun vandt Breeders Crown for 3 årige hopper i tiden 12,2.

Moderen Savvy Yanke, blev i 1999 solgt på Kentucky Standardbred Sale for 50 000 USD. I avlen er hoppen mor til den 6 dobbelte millionær, Knows Nothing (Rekord 09.5).

Af andre afkom kan nævnes Coys Rain, som blev den dyreste på Elitauktionen i 2015 med 1.260.000 SEK. Savvy Yankee er også mor til Foreign Rain, som i 2018 blev solgt for 950.000 SEK på den svenske Elitauktion.

Flot sæson

Glamorous Rain indløb sidste sæson 2.550.000 skr. Debutsæsonen bød på seks sejre i 10 starter, og den svenskregistrerede hoppe passes i det daglige af Jenny Sundin. Hun kunne senest fortælle:

Der er to altoverskydende mål for sæsonen. Det handler om StoChampionatet og Derbyet her i 2022.

Glamorous Rain blev i marts måned i år kåret som Årets Auktions Køb 2021.

Thomas Lind-Holm

Når man siger Thomas Lind-Holm, tænker man naturligvis på opdræt. Thomas Lind-Holm er dog meget andet. De seneste år, har stutteriets afkom markeret sig stærkt i det svenske, og herhjemme har Flower Dust vist sig som årgangens bedste hoppe.

Den dygtige opdrætter kunne i 2020 se sine opdræt hente 3.350.925 på de svenske baner. Stutteri Dust opdrættede Ganga Bae, leverede flere store, sportslige præstationer. I 2021 blev der fulgt op på de gode resultater, og det blev til 3.326.566 SEK.

Travet.dk kunne i januar måned formidle Opdrætningsvinderen fra 2020 Golden C N til nye ejere. Thomas Lind-Holm stod for dialogen i forbindelse med købt, og er ligeledes en af de nye ejere af årgangshesten.

Golden C N er efter en sejr i prøven klar til finalen i Jydsk 4-årings Grand Prix for hopper i weekenden, hvor hoppen fremstår som en af favoritterne.

Foto Martin Timm Holmstav.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet