Sådan gik det i Aarhus
Det blev René Kjær og Lillian Uglebjerg, der blev dagsbedst på Jydsk Væddeløbsbane med henholdsvis to kuskesejre og to trænersejre.
Birger Jørgensen vandt med Hattivatti, der trænes af Morten Juul. Det gjorde han efter at være kørt indvendigt om Hicko Hell Racer i opløbet til sejren i 1.17,8/1800 m. Auto. Det skete foran Hicko Hell Racer og Ginger Ice.
Den første sejr til René Kjær kom med Hazy Brogård, der er i træning hos Mikael Poulsen. Parret kom frem udvendigt, hvorfra de afgjorde i 1.18,1/1820 m. Volte foran Julia Doctor og Girlpower.
Steen Juul havde taget turen til Aarhus og han kunne vinde med Florican Rold, der vandt efter føring det meste af løbet i 1.19,7/2300 m. Auto. På de næste pladser fulgte Inka River og Conch Silvio.
Det blev til familiesejr i montéløbet, hvor Zinzin Cash, som trænes af Bent Svendsen, vandt for hans datter Camilla Svendsen. Det skete efter et afventende løb i 1.18,7/1880 m. Volte foran Eddie og Livi Profit.
Jeppe Juel gav comeback til Freeze, der kunne skære målstregen først efter at have leveret en god afslutning i opløbet til sejr i 1.17,6/1820 m. Volte. Endless Dream og Alvin C G sluttede på de efterfølgende pladser.
René Kjær kunne tage sin anden sejr med Leon Zon, der trænes af Lillian Uglebjerg. Den kom først til mål efter et afventende løb i 1.15,3/1800 m. Auto foran Tour Eiffel og Diamant Østervang.
Mathias Jensen kom også på vinderpladsen. Det gjorde han med Fox On The Run S, der er i træning hos Henrik Lønborg. Det skete efter et løb, som første hest i andet spor i 1.18,5/1820 m. Volte. Kenzo Flevo og Expo Lane sluttede herefter.
Efter en sygdomsperiode kunne Finn M. Lassen tage sin første sejr. Det skete med Godi Spring, der trænes af Maia Andersen. Parret kunne føre fra start til mål i 1.20,8/1800 m. Volte. De næste placeringer gik til Honey Hastrup og Joline Gardenia.
Det blev til den anden trænersejr for Lillian Uglebjerg, da Mockingbird Face vandt for søsteren Anette Uglebjerg. De vandt efter et afventende løb i 1.20,2/2300 m. Volte foran Chaplin og Tarzan Gardenia.
Charlotte Gregersen vandt det afsluttende løb. Det gjorde hun med Garland Scott, der trænes af Mick Holmark. Ekvipagen førte hele vejen i 1.21,5/1800 m. Volte med Fille Fingal og Catchy Spring på de næste pladser.
Se løbene her.
- Løb kan ses her.
- Løb kan ses her.
- Løb kan ses her.
- Løb kan ses her.
- Løb kan ses her.
- Løb kan ses her.
- Løb kan ses her.
- Løb kan ses her.
- Løb kan ses her.
- Løb kan ses her.
Foto – Ole Hindby
Tags: Aarhus







