Ponykusk mødte sine idoler på Lunden
Den unge ponykusk Christian Mortensen fra Aalborg fik i går en uforglemmelig oplevelse.
Her havde han blandt andet fornøjelsen af at møde familien Djuse og ikke mindst familien Untersteiner.
For første gang til trav på Lunden.
Christian Mortensen var i går for første gang til trav på Lunden i anledning af sin 9-års fødselsdag. Tidligere har Christian gået til fodbold, men efter at være stoppet med det, har han fundet ud af, at det er sjovere at køre heste.
Han har en rigtig god og blød kørehånd, og han nyder at være en del af miljøet på banen.
Under besøget på Lunden mødte han blandt andet Matteus lillieborg fra svensk tv, som bemærkede, hvordan Christian ivrigt fulgte med i alt, hvad kuskene foretog sig. Matteus lillieborg spurgte Christian, hvem hans favoritkusk er, og uden tøven svarede han: Jeppe Juel.
Christian og hans mor, Camilla Mortensen, deler en stor passion for travsport.
Camilla har selv kørt travløb og hjælper nu til hos Maria Søndergaard og March Bach, hvor de har deres toårs pony, Mini, opstaldet. Sammen hjælper de også med de andre heste i stalden.
Christian drømmer om at blive travkusk og har allerede vundet løb med ponyen Vokal From, hvilket han er meget stolt af. Han ser frem til en fremtid, hvor han kan tage skridtet fra ponysporten til de større heste og fortsætte sin rejse inden for travsporten.
Vi skal alle gøre en indsats for sporten
Vi har alle et ansvar for at tale sporten op i stedet for ned. Alt for længe har vi været for dårlige til at fremhæve de positive sider ved sporten, og den negative tilgang har desværre spredt sig som ringe i vandet.
Der skal være plads til de gode historier om dansk travsport og hestevæddeløb generelt. Hvis vi ikke selv fortæller de gode historier eller bakker op om dem, hvem skal så gøre det?
Hestesporten har så meget positivt at byde på, og det er vigtigt, at vi får formidlet det – og gerne ofte.
Har man en god historie, en oplevelse eller andet, så kan Travet.dk altid kontaktes på Ulrik@Travet.dk.








