Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Pernille hentede 50.000 kr.

Pernille Munch Lassen er i gang med karrierens bedste sæson, og i dag kunne den aarhusianske kusk hente 50.000 kr. på Charlottenlund Travbane.

Der var gode 50.000 kr. til El Capitan (Maharajah) og Pernille Munch Lassen, da de afsluttede bedst af alle i dagens Amatør Grand Prix-finale. Det var samtidig sejr nr. 29 i karrieren til El Capitan, som i dag sejrede i tiden 1.15,0/2060 m. volte. Andenpladsen gik til Gauguin, mens længe førende Jin Gin var tredje.

Opdr: Delotek AB
Ejer: Stald Lassen (F.M. Lassen)

Træner: Finn M. Lassen
Kusk: Pernille Munch Lassen

Se løbet her.

Fart over feltet

Pernille er bogstaveligt talt født ind i travsporten på forældrenes gård i Spørring mellem Århus og Randers. Med en travtræner som far og en mor som amatørkusk var det ikke overraskende, at hun også valgte travsporten.

”Jeg gik både til dressur og spring, men fandt hurtig ud af, at jeg ville have lidt mere fart over feltet,” fortæller Pernille, der oprindeligt startede til ponytrav på Vilhelmsborg syd for Århus.

”Jeg er i gang med jura-studiet, og har valgt det som min levevej, men det er heste, jeg lever og ånder for, fortalte Pernille senest Travet.dk snakkede med hende.

Foto Burt Seeger.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads