Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Örjan Kihlström rundede 25 millioner

Örjan Kihlström er ganske suveræn i det svenske, og i går blev der indkørt mere end 1,3 million svenske kroner. Helt nøjagtigt kørte Örjan Kihlström 1.334.500 millioner svenske kroner ind på Halmstad.

I går blev det til sejr i prøven og i finalen af SprinterMästaren. De to sejre betyder at Örjan Kihlström runder 25 millioner svenske kroner i indkørte præmier i denne sæson, hvilket er mere end 11 millioner til nr. to på listen, som er Ulf Ohlsson.

Örjan Kihlström kører i år med en sejrsprocent på 21,5, og analyserer man diverse statistikker, så ligger Örjan Kihlström også nr. et på listen over flest sejre i det svenske. Her fører han dog kun med en enkelt sejr ned til Ulf Ohlsson på andenpladsen.

Den aktuelle stilling siger 131 sejre mod 130 sejre efter gårsdagens løb på Halmstad. I den ligning skal det med at Örjan Kihlström har kørt 608 løb, mens Ulf Ohlsson har kørt 992 løb.

Se hele top 10 listen her.

Dansker nr. tre i hele Sverige

Et kig på de svenske statistikker efter  gårsdagens løb på Halmstad, viser også at Victor Rosleff gør det ganske fint.

Den unge dansker er på tredjepladsen over de licensindehavere med K-Licens.

Victor Rosleff indtager tredjepladsen med 2.570.394 SEK i indkørte præmier. Listen toppes af brødrene Djuse.

Se hele listen her.

Foto Trav365.no.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet