Navnet siger det hele – Stoletheshow
Ejerkredsen har takket pænt nej til deltagelse i dette års udgave af Elitloppet. I dag fik man endnu en invitation stukket i hånden da Stoletheshow sejrede i H.K.H. Prins Daniels løb.
Frode Hamre kunne i sidste uge fortælle at det ikke bliver til start i det store sprinterløb, men i stedet ser man mod Norge og Oslo Grand Prix.
Vi skal lade være usagt om Stoletheshow nogensinde har været bedre end tilfældet er netop nu, men indsatsen i dag var dybt imponerende.
Magnus A Djuse og Stoletheshow havnede tidligt udvendigt på den førende Click Bait, men trods dette kunne den 9-årige norskregistrerede traver afgøre løbet til sin fordel.
Stoletheshow sejrede i tiden 1.09,8/1609 m. Auto – Præmie 400.000 skr.

Stoletheshow er efter avlshingsten Dream Vacation. Stoletheshow har hoppen Abba Hall som mor, og denne har tætte danske relationer.
Abba Hall gik desværre bort sidste år af alderdom hos Frank og Preben Sørensen i Nordjylland.
Abba Hall er også mor til hestene US. Marines og Super Trouper, og disse er opdrætter af brødrene Frank & Preben Sørensen, så dansk travsport har repræsenteret på flere fronter hos dagens storløbsvinder Stoletheshow.
Torben Hovgaard købte Stoletheshow som føl og førte efterfølgende hesten frem til start. Det blev til to starter i Skive-amatørens regi, inden Stoletheshow blev solgt til svenske interesser.
Det er de helt store superlativer, der skal i brug omkring Torben Hovgaard.
Fotos af:
Sten Larsen – Trav365.No
Martin Holmstav.







