Marc Bæk Nielsen – Jeg tror på min hest
Fredag og lørdag er Marc Bæk Nielsen repræsenteret på den svenske derbybane Jægersro, hvor stalden sender tre heste ud. Størst opmærksomhed er der på forhånd om staldens Dortmund.
Dortmund leverede en fremragende indsats senest, hvor det blev til en andenplads for Flemming Jensen. Marc Bæk Nielsen kunne efterfølgende overfor Travet.dk fortælle, at Flemming Jensen ikke havde kunne køre for fuldt, da Dortmund op mod mål blev hovøm.
Travet.dk har netop været i telefonisk kontakt med Aalborg-træneren.
– Dortmund har trænet, helt som han plejer frem mod lørdagens start. Han gik i går et arbejde på Aalborg-banen, og der virkede han klar til lørdagens opgave indleder Marc Bæk Nielsen.
Jeg er altid optimistisk på vegne af ham her. Der er selvfølgelig gode modstandere imod, og det skal der også være i disse V75 sammenhænge. Det er altid sjovt at starte ham i disse sammenhænge.
Peter Ingves kører ham, da der er tale om det svenske voltestartsystem. Der er ingen grund til, at jeg skal op og kloge mig i det, og det er årsagen til, at jeg ikke selv kører på lørdag.
Jeg kender ikke modstanderne godt nok til at komme med en chancevurdering, men de svenske journalister der har ringet, har sagt at Dortmund står godt til i løbet med tanke på, hvordan han gik sidst. –

Glad for auktionskøbet
Marc Bæk Nielsen fik lørdag aften hammerslag på auktionsnummer 47. Hoppen Hilltop efter Ens Snapshot, og Annie Buddyhome kom med hjem til Aalborg for 25.000 kr.
– Den er ikke til mig selv, men tankerne går vel i retning af et anpartsprojekt. Jeg kiggede meget på moderen, som jeg fandt meget interessant, og selve individet er tiltalende.
Vi er selvfølgelig også repræsenteret ved Aalborg auktionen, men jeg har ikke fået nærstuderet programmet. Vi har haft nogle meget travle dage, men kataloget skal nok blive nærlæst, afrunder Marc Bæk Nielsen. –
Fredag sender Marc Bæk Nielsen norske Honor til start, ligesom man har staldens Baccis ude i præmieløb.






