lunchløb fra Aalborg i dag
Velkommen til ugens mest spændende frokostanretning, når Racing Arena Aalborg er vært for de skandinaviske lunchløb, hvilket er ensbetydende med et hurtigt program på fem løb.
Allerede i 1. løb (V41) er der en særlig attraktion idet løbet byder på dansk debut for den amerikanske treåring On The Deck som hårdt satsende Stald Sotto erhvervede på Harrisburg-auktionen i november for 50.000 dollars.
Faderen er den efterspurgte Walner og selv om On The Decks USA-resultater er svære at sammenholde i en dansk kontekst, skal hesten utvivlsomt regnes med topchance allerede i første optræden på dansk grund for Bo Westergaard.
Westergaard har også en forventet topchance i V4-2. Her sidder han bag den topafstammede Halløjsa Vang, der efterlod et klart positivt indtryk ved debutsejren. Ved den lejlighed havde hoppen et godt spor to og var i en kontrollerende føring undervejs.
Denne gang øges kravene. Dels i form af en startplads yderst bag startvognen, og samtidig kapable konkurrenter i skikkelse
af blandt andre Hertz, som senest sejrede i Lunden, men nu også er handicappet af en svær startplads.
V4-3 tegner til at blive et åbent opgør med Halo Moko, Do It Gardenia og Fritjof SH blandt bejlerne til sejren.
Og ligeledes anbefaler programmets eksperttipper garderingskrydser i V4-4 med Almas Caviar, Estrella Sisa og Endless Dreams som nogle af de fremtrædende kandidater, indleder man i dagens baneprogram.
Et baneprogram der findes på dette link.
Der kan spilles med her.
[useful_banner_manager banners=1 count=1]
–
[useful_banner_manager banners=19 count=1]





