Lars Hellerup – Kort replik til Kaj Westergaard
Når man som Kaj Westergaard udtaler sig som formand for både den nationale trænerforening og den lokale trænerforening i Aalborg, må man forvente at der er hold i billetterne. Sådan lyder det i en mail fra banechef Lars Hellerup ovenpå trænerformandens udmelding på Travet.dk i dag.
“I dagens artikel på Travet udtaler Kaj Westergaard følgende ”Det her er helt katastrofalt, og den holdning gælder også for mine kollegaer.” vedrørende Aalborg banens beslutning om baneprogrammet.
Nu har jeg selvfølgelig ikke indsigt i hvem Kaj Westergaard taler med, MEN det er i hvert fald ikke hans trænerkollegaer i Aalborg. Jeg har i dag talt med næsten alle banens trænere, og der ikke en eneste af dem der fået en henvendelse fra Kaj Westergaard vedrørende dette, eller diskuteret dette spørgsmål med Kaj Westergaard.
Selvom jeg tvivler på det, kan jeg jo ikke afvise at Kaj Westergaard har drøftet dette med kollegaer på andre baner.
Skulle dette være tilfældet kan jeg dog godt undre mig over at Aalborgbanens trænerformand vælger at diskutere en beslutning vedrørende Aalborgbanen med trænere på landets andre baner, fremfor med de kollegaer i Aalborg der har valgt ham som formand for trænerforeningen i Aalborg, og som påvirkes af banens beslutning.
Jeg vil opfordre Kaj Westergaard til rent faktisk at tage en snak med sine trænerkollegaer i Aalborg. Jeg tror også han vil blive overrasket over de fleste af kollegaernes holdning.
Med venlig hilsen
Lars Hellerup
Banechef






