Korfitsen mod spændende starter
Bo Westergaard har to heste til start på Åby i dag, men det bliver ikke Aalborg-træneren, der sidder bag hestene.
Det er en Nicklas Korfitsen, der sidder bag de to spændende heste, som Bo Westergaard starter på Åby i eftermiddag.
Thai Brooklyn er den første hest, som Korfitsen sidder bag. Han kørte den også i sæsondebuten, hvor den var femte.
I eftermiddag gælder det spor fire over 2140 m. Auto og det er et løb med 250.000 skr. i førstepræmie.
Hesten sluttede af med to sejre i 2022, men er ikke kommet i tipsrammen i banens officielle program.
V75-start med bornholmskejet hest
Nicklas Korfitsen kører også inden for V75. Det gør han med Zaffiro Jet, der er ejet i det bornholmske.
Den italienskfødte hest har startet fem gange i 2023, men årets første sejr venter stadig på sig. Det er blevet til en andenplads, som foreløbigt bedst i år.
Heller ikke Zaffiro Jet har fundet blandt de fire heste, som er i tipsrammen i baneprogrammet.
Der er 125.000 skr. i førstepræmie i løbet, hvor hesten starter fra spor tre over 1640 m. Auto.
En af landets største talenter
Det er nok ikke tilfældigt, at Nicklas Korfitsen får mange køreture af Bo Westergaard, når man ser på hans kørehænder.
Som så mange andre startede jockeyen inden for ponysporten, inden turen gik videre til de lidt større heste.
Den unge mand har opnået større hæder inden for travsporten og blev i 2020 kåret til Årets Komet af Hestesportens Galla.
Det er kun fremtiden, der viser, hvor langt det rækker for Korfitsen, der i 2022 vandt i USA, Danmark, Norge og Sverige.
Foto Hesselborg Foto






