Kamilla på 50 procent
Hun har været hjemme fra USA en lille måned og her har Kamilla Plambech kunne vinde således at hun kører med en sejrsprocent på 50.
I går kunne hun vinde med Kaja Bat, der i det daglige træning af Anders F. Jensen. Det var den første sejr for hesten, som vandt i tiden 1.17,2/2000 m. Volte.
Det var den anden sejr siden hun vendte tilbage til Danmark fra USA i sidste måned efter at have været nogle måneden på den anden side af atlanten.
For tre uger siden blev det også til sejr på Charlottenlund Travbane i comebacket efter nogle måneders løbspause. Her sejrede hun med Hambo.
De to sejre giver dermed en sejrsprocent på 50, og så skal det også med, at Kamilla Plambech har været anden og fjerde i de to øvrige starter.

Skal tilbage til USA igen
Det er kun et kortere visit i Danmark. Inden at turen atter går til USA, og det bliver i længere tid end første ophold, hvor hun har taget meget til sig.
“Man får rigtig meget, fordi man har en meget åben person i form af sin boss, så det er bare at spørge og lære fra sig, fortalte Kamilla Plambech til Bet25 sidste måned.
“Det er blandt andet den måde man køre på med hovedet og med hænderne. Det håber jeg i hver fald.
“Det skulle meget gerne blive lidt længere tid end de tre måneder jeg har været væk. Med det visum jeg skal hente nu der er det i hvert fald et år jeg har derovre, udtalte Kamilla Plambech.

Har vundet DM
Hun er blevet amatørchampion på Lunden, hun har vundet DM, hun har været fjerde ved europamesterskabet og hun har været nomineret ved Hestesportens galla. Dåbsattesten siger årgang 2002.
Hos Kamilla Plambech har heste altid været en del af hendes hverdag, da hendes farfar i mange år gjorde sig som opdrætter og hendes mor, har været staldansat hos flere danske trænere.
Derfor var det heller ikke unaturligt, at Kamilla Plambech skulle få med heste at gøre. Kamilla Plambech startede med ponysporten.
Der køres travløb med indersiden af hovedet, og man ser ikke Kamilla Plambech køre en hest bort grundet ivrighed eller manglende løbsforståelse. Hun er en af de unge mennesker, der bliver interessant og følge de kommende år i dansk travsport.
Fotos af
Burt Seeger
Tags: Kamilla Plambech







