Mikkel Pedersen har flere gange vist, at han kan skabe resultater i sulkyen. Den 20-årige amatørkusk begyndte i ponytravsporten, vandt allerede sin debut med de store heste og har siden leveret flere bemærkelsesværdige præstationer.
Søndag er han tilbage på Charlottenlund Travbane, hvor han kører blot sit tredje løb i 2026.
Der findes unge travkuske, som hurtigt får mange muligheder, og så findes der dem, som må få det bedst mulige ud af et begrænset antal køreture. Mikkel Pedersen tilhører den sidste gruppe.
Da Travet.dk i maj 2025 gennemgik hans resultater, havde han været i præmierækken i 12 af sine første 19 starter med de store heste. En ganske pæn statistik, ikke mindst fordi flere af hestene havde været blandt de mindre betroede i totalisatoren.
Vi har fulgt Mikkel Pedersen gennem flere år, helt tilbage fra tiden i ponytravsporten, hvor han allerede som teenager samlede mesterskaber og sejre.
Vandt allerede i sin første start
Den 3. juni 2022 fik Mikkel Pedersen sin debut med de store heste. Det skete bag Anders F. Jensen-trænede Anders And, og den dengang 16-årige kusk kunne ikke have ønsket sig en bedre begyndelse.
Anders And, der havde Deri D’Aunou som far, vandt i tiden 1.16,9 over 2.080 meter voltestart. Førstepræmien var på 5.000 kroner, og Art Detective og Cayenne Star fulgte på de næste placeringer.
Der var også en særlig forbindelse mellem kusken og hesten. Mikkel havde nemlig taget sin licens med Anders And og kendte derfor hesten fra tiden inden løbsdebuten.

Efter sejren fortalte han til Travet.dk, at han havde været nervøs inden starten, men at koncentrationen tog over, da han først sad i sulkyen.
Det blev begyndelsen på karrieren som amatørkusk. En karriere, hvor der siden har været længere mellem sejrene, men hvor flere af resultaterne fortjener opmærksomhed.
Den 10. maj 2025 leverede Mikkel Pedersen en af sine hidtil mest bemærkelsesværdige præstationer på Nykøbing Falster Travbane. Han sad bag Gracie Day. Hesten var spillet til odds 22 og kom til løbet uden en sejr i sine foregående 48 starter.
Det ændrede Mikkel Pedersen. Gracie Day passerede målstregen som vinder og fik dermed afsluttet en lang periode uden førstepladser.
For Mikkel var sejren samtidig en personlig succes.

En fornem ponykarriere
Grundlaget for Mikkel Pedersens interesse for travsporten blev lagt i Kvistgård i Nordsjælland.
Han begyndte at køre ponyløb som 12-årig og havde licens fra 2018. Allerede efter få sæsoner havde han udviklet sig til en af de fremtrædende unge kuske i dansk ponytrav.
I 2021 vandt han landschampionatet med 21 sejre. Samme år kunne han også glæde sig over en Derbysejr med Tip Top på Charlottenlund Travbane og en svensk sejr med Allgunnens Ebba.
Resultaterne førte til, at han blev kåret som Årets ponyprofil og senere hædret ved Hestesportens Galla.
Tredjeplads på Bjerke
En anden oplevelse fra ponytiden kom den 12. juni 2022.
Her deltog Mikkel Pedersen i Oslo Grand Prix Supersprint på Bjerke med sin egen Tip Top.
Den danske ekvipage sluttede på tredjepladsen i tiden 1.39,9. Løbet blev vundet af norske LA Knock Out med Tuva Moen Lien i tiden 1.36,8.
Det var endnu en international placering på Mikkels resultatliste. At få mulighed for at repræsentere dansk ponytrav på en norsk storløbsdag var samtidig en oplevelse ud over de almindelige danske løbsdage.

Lærte hos Steen Juul
Mikkel Pedersen har også søgt erfaring uden for selve løbsdeltagelsen.
Som ung var han en uge i praktik hos Team Steen Juul i Osted. Efterfølgende fortsatte han med at hjælpe stalden på løbsdage og deltog indimellem også i træningsarbejdet.
Det fortalte han i et tidligere interview, hvor han fremhævede den tillid, han var blevet vist.
Opholdet gav ham mulighed for at opleve dagligdagen i en professionel travstald. Her er arbejdet med hestene langt mere omfattende end de minutter, publikum ser på væddeløbsbanen.
Også Mikkels søster Mathilde har hjulpet til hos Team Steen Juul, blandt andet med at sele heste i forbindelse med løbsdage.
Der skal være plads til de unge
Dansk travsport har brug for unge mennesker, som ønsker at fortsætte i sporten efter ponyårene.
Det gælder ikke kun dem, der har ambitioner om at blive professionelle trænere eller kuske. Amatørerne bidrager også til hverdagen på banerne, til træningsmiljøerne og til antallet af aktive deltagere.
Mikkel Pedersens vej er et eksempel på overgangen fra en succesfuld ponykarriere til løbsdeltagelse med de store heste.
Der følger ikke automatisk et stort antal køreture med en god debut, og en tidligere mesterskabstitel giver heller ikke nogen garanti for fremtidige resultater.
Det kræver fortsat muligheder fra trænere og hesteejere.
I dag gælder det Ståhlebos King
Søndag den 1. november kører Mikkel Pedersen blot sit tredje løb i 2026, når han på Charlottenlund Travbane sætter sig i sulkyen bag Mette Malling-trænede Ståhlebos King.
Det giver den unge amatørkusk endnu en mulighed for at føje et resultat til en karriere, hvor han allerede har vist, at han kan vinde med de store heste – også når forventningerne har været beskedne.
Fotos af
Burt Seeger
Danny Stenbæk








