Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Patrick Larsen tog tredjeplads på Bjerke med Moneytalks

Patrick Larsen tog lørdag tredjepladsen med Moneytalks på Bjerke. Den danske kusk var til start i tredje løb på den norske hovedstadsbane, hvor Joakim Palema med Julian Cordeau vandt foran Amorcino med Victor Sundgren. Moneytalks var spillet til vinderodds 21,49 og var dermed langt fra blandt de største favoritter.

Løbet blev afviklet over 1.609 meter med autostart. Moneytalks havde startnummer to, og opgaven var samtidig tredje afdeling af V4-spillet og første afdeling af Lunch Dubbel. For den danske kusk endte eftermiddagens opgave med en plads blandt de tre første i et internationalt felt.

Patrick Larsen i sulkyen
Patrick Larsen. Arkivfoto.

Joakim Palema sejrede

Moneytalks er en femårig hoppe fra Anders Lundstrøm Woldens træningsstald. På startlisten stod hun med rekorden 1.12,8a. Formen inden lørdagens start havde budt på både placeringer og resultater uden for præmierækken, så en topplacering var ikke noget, spillerne på forhånd betragtede som sikkert.

Joakim Palema, som blev kørt af Julian Cordeau, løb med førstepladsen til vinderodds 3,07. Amorcino med Victor Sundgren fulgte som nummer to og stod til odds 4,30. Patrick Larsen sørgede med Moneytalks for, at tredjepladsen tilfaldt den danskrelaterede ekvipage.

Resultatet var værd at bemærke, netop fordi Moneytalks ikke var særlig hårdt betroet. Hun var en af løbets outsidere, men sluttede foran flere heste, som spillerne havde større forventninger til. Den endelige rækkefølge gav dermed plads til et mindre overraskende indslag i top tre.

Startspor to gav Moneytalks en indvendig placering bag startbilen. På sprintdistancen 1.609 meter bliver de første meter ofte vigtige, fordi der er begrænset tid til at reparere et tabt terræn. Det konkrete forløb med positioner og eventuelle angreb kan dog ikke beskrives sikkert ud fra de tilgængelige resultatoplysninger.

Patrick Larsen
Patrick Larsen. Arkivfoto.

En dansk placering i Norge

Derfor er det først og fremmest selve resultatet, der fortæller historien om Patrick Larsens løb. Han endte som nummer tre, og Moneytalks kunne føje endnu en placering til sin resultatliste. Hverken vindertid eller de øvrige hestes sluttider fremgår af det fremlagte resultatudsnit.

Den danske kusk har i flere sæsoner været aktiv i norsk travsport og er et velkendt navn blandt danske læsere, der følger starterne på de norske baner. På Bjerke var det samarbejdet med Anders Lundstrøm Woldens Moneytalks, der denne gang skabte et dansk resultat.

Bjerke samler jævnligt heste, kuske og trænere fra flere skandinaviske lande. Lørdagens tredje løb var ingen undtagelse. På de tre første pladser stod Julian Cordeau, Victor Sundgren og Patrick Larsen, og de indbyrdes opgør gav også de danske travinteresserede en grund til at følge løbet.

Moneytalks var inden starten opført med flere tidligere placeringer i sin formrække. Det er ikke i sig selv en garanti for et godt resultat, men det viste, at hoppen før havde været fremme i konkurrencen. Denne gang rakte præstationen til en tredjeplads bag to fireårige vallakker.

Løbet kan ses i sin helhed via den officielle reprise nedenfor. Her er det muligt at følge Moneytalks og Patrick Larsen gennem hele distancen og se afslutningen, som gav tredjepladsen i Bjerkes tredje løb den 31. oktober.

Resultat – Bjerke, tredje løb

  1. Joakim Palema – Julian Cordeau
  2. Amorcino – Victor Sundgren
  3. Moneytalks – Patrick Larsen

Moneytalks: Femårig hoppe
Træner: Anders Lundstrøm Wolden
Kusk: Patrick Larsen
Startnummer: 2
Distance: 1.609 meter autostart
Placering: 3
Bane og dato: Bjerke, 31. oktober 2026

Løbsreprise: Se løbet her.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet