Halmstad – Ivan Mauger kunne også
En god dansk aften på Halmstad gav også sejr til Ivan Mauger og Victor Rosleff.
Der var nærmest kun en hest på målfotoet, da det blev til endnu en dansk sejr på Halmstad-banen i Sverige.
Helena Egertoft-trænede Ivan Mauger var bedst til slut og kunne vinde i tiden 1.12,9/1640 m. Auto.
Førstepræmien var på 35.000 skr. og det var tredje sejr i år for Ivan Mauger, som i alt har vundet ni gange i karrieren.
Se løbet her.

Forbedrer sig år efter år
Victor Rosleff slog for alvor igennem i 2019, hvor det sammenlagt blev til 1,6 million kroner i indkørte præmier suppleret med 24 sejre.
Det succesrige 2019 medførte også fin hæder med sig, og Victor Rosleff blev året efter nomineret til årets komet i Sverige. Det blev også til sejr i lærlinge-SM, hvilket medførte et stipendium, som sidenhen blev brugt i Frankrig hos Björn Goop.
I 2020 blev der fulgt op, og det blev til endnu et svensk mesterskab. Årets cifre blev forbedret med næsten 900.000 skr. I forhold til året før, og sejrsantallet nåede igen op på 24.
I 2021, 2022, 2023 og 2024 forbedre man sine tal yderligere. I år er Victor Rosleff allerede på vej mod et nyt rekord år.

Gjort det hele selv
Victor Rosleff kommer fra en dansk travfamilie. Morfar er travlegenden Walter Kaiser-Hansen, og Charlottenlund Træner Axel Jacobsen er hans mentor.
Victor Rosleff var oppe og besøge Peter Untersteiner, og efter endt skoletid tog Victor Rosleff chancen og flyttede til Sverige. Her arbejdede han først som oppasser, mens der langsomt kom flere og flere køreture.
Her slog Victor Rosleff til og leverede i løbssammenhæng med bla. to svenske mesterskaber og V75-sejre. Det fik Sverige til at åbne øjnene op for danskeren, som ikke har taget den traditionelle vej fra ponysporten.
I dag arbejder Victor Rosleff for flere forskellige trænere, som han hjælper med den daglige træning. Det betyder at han har fri til at køre løb om aftenen.







