Goop sender dansk hest ud i monté
Kurt S. Pedersen opdrættede Close To Heaven (S J´s Photo) blev tidligere på året solgt til svenske interesser, som valgte at sende den danske vallak i træning hos Björn Goop.
Her har den tidligere derbydeltager gjort en start.
En start, hvor det blev til en sjetteplads med galop undervejs, og i dag sadler Björn Goop om, når han sender Close To Heaven ud i eftermiddagens monteløb på Årjang.
Her skal Sofia Adolfsson varetage chancen, og her er Close To Heaven spået en fremskudt placering i baneprogrammet.
Close To Heaven var i nummer seks i derbyet efter at have kvalificeret sig via en andenplads i Derbyprøven. I Danmark stod Jan Friis for træningen af den nu 6-årige væddeløber, der har vundet tre løb i karrieren.
Paw Mahony i V75
Danske Paw Mahony har to heste i samme V75-Løb denne lørdag.
I V75-1 starter Paw Mahony hestene Livi Opal H.M samt O’Hara Garbo. De to heste skal ud og dyste om en førstepræmie på 110.000 SEK. Det sker i dagens 6 løb.
Paw Mahony driver i, det daglige en trænervirksomhed med 27 heste.
Dagens V75-Omgang afvikles på Årjang.




