Gårsdagens beslutning havner på landsdækkende nyhedsmedie
Ekstra Bladet har de seneste uger vist stor interesse for Billund Trav, og har i den forbindelse bragt flere skrivelser om banens situation.
I morges kunne vi her på Travet.dk bringe et læserbrev fra Børge Mathiesen og selvsamme Børge Mathiesen medvirker i dag i en skrivelse på Ekstra Bladet.
– Vi er skuffet og rasende, og det beviser jo nok engang, at det er de der fem-seks seks storaktionærer, der bestemmer det hele, siger han.
Læs skrivelsen fra Ekstra Bladet her.
Det var trist at se, hvordan visse storaktionærer åbenlyst jublede og frydede sig over afgørelsen, mens børnene i Ponytrav stalden græd over tabet af deres elskede sport, og vi amatører og de professionelle var lamslået over at miste vores sport og hobby på den måde, kunne Børge Mathiesen fortælle i morges.
Læs læserbrevet fra Børge Mathiesen her.





