Fynsk Fredag – Carna Sensei pryder programmet
Den kommende fredag afvikles der væddeløb på Fyens Væddeløbsbane. I dag er der kommet startlister til løbsdagen.
Der er stor opbakning til løbsdagen på Fyens Væddeløbsbane, hvor der starter 116 heste i dagens ti løb.
Flemming Jensen stiller til med DM-vinderen Carna Sensei, der således gør sin første start siden sejren i Hoppeeliten sidste år. Flemming Jensen sætter sig selv i sulkyen bag den dobbelte DM-Vinder for hopper.
Marianne Mechlenburg sender Feba, der senest hentede en andenplads i Jydsk 4-årings Hoppe Grand Prix. Det bliver Jeppe Rask, der skal varetage køreturen bag Feba på fredag.
Feba er opdrættet af Svend K. Adriansen og ejes af Marianne Mechlenburg.
»Bag Feba ligger en lidt sjov og samtidig tragisk historie. Den kom til verden mens opdrætteren Svend K. Adriansen var kræftsyg. Vi passede hestene for Svend og der var frost den morgen vi stod derude med det lille føl,« erindrer Marianne.
»Året efter fik Svend desværre tilbagefald, og dagen inden han blev flyttet til hospice, ringede han og spurgte, om ikke jeg ville komme ud til ham. Han ville rigtigt gerne, at vi skulle have Feba, og han havde skrevet under på fødselsattesten,« fortæller hun om hvordan Feba kom i parrets varetægt.
Feba har startet 15 gange i karrieren, hvor det er blevet til to sejre og 173 759 kr.
Første løb går kl. 15.45.
Startlisterne finder du her.
Foto af Gorm Foto.






