Frankrig – Gasolin sejrede for anden gang i træk
Danskeren Erik Bondo står for den daglige træning af Gasolin, der netop har vundet i Frankrig.
Det er anden sejr i træk for Gasolin som har fundet “melodien” i det franske.
I hænderne på franskmanden Guillaume Martin fik Gasolin et fint løb serveret. I sidste sving fik Gasolin marchordre og gennem fjerde/femte spor arbejdede den danske traver sig hastigt frem.
Gasolin og Guillaume Martin fik ved indgangen til opløbet overtaget, og i en hastig afslutning lykkedes Gasolin af holde konkurrenterne bag sig.
Gasolin sejrede i tiden 1.14,4/2650 m. Auto. Løbet kommer inden længe på dette link.

Info
Det er Henrik Poulsen, der ejer Gasolin. Han har i mange år arbejdet som dyrlæge og hjulpet utallige hestefolk med deres heste.
Gasolin der var nummer tre i Dansk Trav Kriterium og nummer to i Dansk Avlsløb, startede også i Dansk Trav Derby, hvor det blev til en tredjeplads.
Hingsten, der opkaldt efter kultbandet Gasolin med Kim Larsen i spidsen, er efter den svenske hoppe Angel´s Share. Angel’s Share var selv et stortalent, men nåede kun fire starter i karrieren med en sejr til følge inden en skade satte en stopper for den fortsatte væddeløbskarriere.
Opdrætter af Gasolin er Hans Ulrik Jensen.







