Falster – Drama da første og andenhesten blev deklasseret
Det tog dommerne mere end 10 minutter at udråbe vinderen af dagens syvende løb på Nykøbing Falster. Dommerne valgte at deklassere første og andenhesten i mål, og ud af det hele udråbte man tredjehesten i mål som vinder.
Invincible Sus
Stor dramatik da Invincible Sus sejrede for Maria Ullerup Hansen. Beaactress deklasseret til andenplads grundet generering i sidste sving.
Ice T deklasseret til tredjepladsen grundet generering, og ud af det hele kom Invincible Sus og Marie Ullerup Hansen.
Træner: Jens Arne Hansen
Kusk: Marie Ullerup Hansen
Ejer: Flemming og Martin Mogensen
Se hele løbet her
Først på stregen var akkurat Beaactress, men så gik dommerne igang for Jörgen Lorentzens og andres kørsel skulle lige granskes.
Det tog sin tid, men enden på det hele blev at Beaactress blev deklasseret til andenpladsen og Ice T blev flyttet ned på tredjepladsen, mens den endelige vinder så blev målstreeren Invincible Sus for Marie U. Hansen.
Se løbet her.
Fotos:
Niels Davernum







