Europarekord, da Horsy Dream vandt Elitloppet
Solvalla-publikummet blev serviceret med en sportslig lækkerbisken da franske Horsy Dream og Eric Raffin satte Europarekord, da de vandt Elitloppet i 1.08.0!
En uforlignelig præstation og over et halvt sekund hurtigere blev der løbet end på noget andet tidspunkt i Elitloppets 72-årige historie.
Horsy Dream var en af favoritterne til Elitloppet – sidste år. Så kom hesten uheldigvis til skade og blev tvunget til at melde fra, og i år stod han i skyggen af Francesco Zet og landsmanden Idao de Tillard. Men efter finalen var der ingen tvivl om, hvem solen skinnede klarest på.
Horsy Dream vandt sit forsøg efter en stærk indsats, hvor franskmanden sejrede trods en rejse udvendigt på den førende. Den fremragende præstation blev endnu bedre i finalen.
I finalen kørte Eric Raffin smart, fandt andet par udvendigt inden Raffin styrede ud for at angribe med 700 tilbage. I et kort moment så de andre deltagere ud til at stå stille.
Horsy Dream fløj i spidsen med få skridt og øgede afstanden til sine rivaler og sænkede samtidig den europæiske rekord til 1.08,0/1.609 meter. Sejren havde en værdi af 5 millioner skr.
For tredje år i træk blev det således til en fransk sejr i Elitloppet, for begge trænere Pierre Belloche og Eric Raffin var det første gang, de skulle modtage jubelen fra publikum.
Raffin blev knebent slået for 13 år siden som nummer to efter Brioni med Rapide Lebel, men denne gang kunne han køre først over målstregen.
Kilde Travsport.se
Foto – Trond Pedersen.







