DM for jockeyer på programmet
Startlisten til fredag i Skive, hvor der er DM for jockeyer på programmet, er klar.
De 12 kuske af de tilmeldte, der har vundet flest sejre (derefter andenpladser osv.) på danske baner som jockey i 2020 + 2021 deltager i DM for Jockeyer 2022.
1. præmie Rejse/uddannelseslegat på 10.000 kr. (mod bilag) til betaling af udgifter i forbindelse med Elitloppet/Prix d’Amerique.
2. præmie Rejse/uddannelseslegat på 5.000 kr. (mod bilag) til betaling af udgifter i forbindelse med Elitloppet/Prix d’Amerique.
3. præmie Rejse/uddannelseslegat på 3.000 kr. (mod bilag) til betaling af udgifter i forbindelse med Elitloppet/Prix d’Amerique.
Danskhv.dk skriver i forbindelse med DM.
Årets udgave af DM for jockeyer bliver afviklet på Skive Trav og afgøres over fire afdelinger. Sidste års vinder, Magnus M. Nielsen, skal forsøge at forsvare sin titel på hjemmebanen, hvor hans to brødre er blandt de elleve konkurrenter.
De fire afdelinger afvikles som henholdsvis anden- tredje- femte- og syvende løb. Efter ottende løb vil der være præmieoverrækkelse.
Foruden de fire afdelinger i DM for jockeyer, som udgøre halvdelen af løbsdagen, er der også et treårsløb i vente. Her undgår Michael Lønborgs Harper ikke at blive favorit ovenpå sin overlegne sejr senest. Kansas Lobell var kort slået af Every Day senest på Falster og jagter oprejsning i Travligaen, liga 3.
Løbsdagen starter klokken 15.45. En startliste er tilgængelig her.
Fotokreditering – Hesselborg Foto.






