Dansk tribbel på Europaderbyet – Lazy Dust, Lucky Mom og Panamera Racing går efter finalen
Lørdag bliver der noget særligt at følge med danske øjne på Åby.
Den danske Derbyvinder Lazy Dust og Lucky Mom skal begge forsøge at kvalificere sig til finalen i Grand Prix de l’UET – Europaderbyet – der køres 11. oktober i Torino.
Samtidig er der endnu en markant dansk relation i form af Peggy Boko, som ejes af Panamera Racing. Dermed bliver Danmark særdeles godt repræsenteret, når to af Europas kvalifikationsløb for de fireårige køres på den svenske storbane.
Fredag aften blev de første fire finalebilletter uddelt på Vincennes. Lørdag gælder det Åby, inden den sidste kvalifikation køres søndag på San Siro i Milano.
Lazy Dust kommer som dansk Derbyvinder
Der er ingen tvivl om, hvem der på papiret kommer med det stærkeste danske resultat i bagagen.
Lazy Dust vandt Dansk Trav Derby på Charlottenlund 30. august med Johan Untersteiner i sulkyen. Den Thomas Lind-Holm-opdrættede søn af Brillantissime førte fra start til mål og sejrede i 1.16,4a/3000 meter. Derbysejren indbragte 873.000 kroner.
Lørdag bliver opgaven en helt anden.
Der skal køres 2140 meter autostart på Åby, og kun de to bedst placerede i hver kvalifikation er sikret en plads i finalen.
Lazy Dust har fået spor seks, og Johan Untersteiner sidder igen bag hesten. Modstanden bliver betydelig stærkere end i Derbyet.
Blandt konkurrenterne er Mellby Narrow, Special Ale og Gangster Vendil, mens også dansk-ejede Peggy Boko starter i samme afdeling.
Lazy Dust står før løbet noteret for mere end 2,5 millioner svenske kroner i startpræmiesum og kommer til Åby med en formrække, der fortæller det meste: 1-1-6-1-1.
Det interessante bliver især at se, hvordan Derbyvinderen håndterer temposkiftet.
På Charlottenlund handlede det om 3000 meter og om at kontrollere løbet fra front. Lørdag bliver distancen 2140 meter, og det gør positionerne fra start langt vigtigere.
Her er ikke plads til ret mange fejl.
Dansk ejerinteresse lige indenfor
Lazy Dust er ikke den eneste hest med dansk tilknytning i første afdeling.
Peggy Boko starter fra spor to med Björn Goop. Hoppen er svenskregistreret og opdrættet af Boko Stables Holland, men ejes af Panamera Racing ved Jens Glud Hansen med flere.
Dermed kan den første afdeling meget vel udvikle sig til et løb, hvor to danske interesser kæmper direkte om de to finalebilletter.
Peggy Boko trænes af Paul Hagoort og har en væsentlig international rutine med sig.
Hun starter fra et bedre spor end Lazy Dust, og med Björn Goop i sulkyen har kredsen samtidig sikret sig en kusk, der kender Åby og de store internationale opgaver bedre end de fleste.
Lucky Mom får sin chance
I den anden afdeling er det Lucky Mom, der bærer de direkte danske forhåbninger.
Den fireårige Ready Cash-søn er både danskregistreret og dansk opdrættet. Han trænes af Steen Juul, mens Rikard N. Skoglund får køreturen på Åby.
Lucky Mom har fået spor fire over 2140 meter autostart.
Her møder han blandt andre Nightlife In, Recycle Cash, Meditate og Mellby Note.
På papiret er der således betydeligt mere rutinerede og mere vindende heste i feltet. Nightlife In står eksempelvis med næsten 5,9 millioner svenske kroner i indtjening, mens Lucky Mom står med godt 212.000 svenske kroner.
Det fortæller dog ikke nødvendigvis hele historien.
Lucky Mom var med i Dansk Trav Derby, hvor han undervejs blev sendt fremad og landede udvendigt for Lazy Dust efter cirka 1200 meters kørsel. Han kom dermed til at gøre en del af arbejdet selv i det lange Derby.
Lørdag bliver distancen væsentligt kortere, og udgangspositionen fra spor fire giver Rikard N. Skoglund mulighed for at søge en bedre position fra start.
Opgaven er vanskelig, men betingelserne er klare:
Nummer et eller to – så er finalebilletten sikret.
Fire finalister fundet i Paris
Fredag aften blev de to første kvalifikationsløb kørt på Vincennes.
Begge gik over 2100 meter autostart med 60.000 euro i samlet præmiesum.
I den første afdeling blev Maestro Vrie og Mostra de Banville de to heste, der sikrede sig adgang til finalen.
Maestro Vrie kom til løbet med blandt andet en femteplads i Critérium des 4 Ans og en tidligere Gruppe 2-sejr på Vincennes.
Løbsreprise – første UET-kvalifikation på Vincennes:
Se Grand Prix de l’UET – Gruppe A hos ZEturf
Kort efter blev den anden afdeling afviklet.
Her fortsatte Fragolino Rosso sin bemærkelsesværdige sejrsrække. Paul Hagoorts fireåring havde fem sejre i træk med sig til Vincennes og blev kørt af Robin Bakker.
Sammen med Monzon Normand sikrede han sig en af de to pladser fra den anden franske afdeling.
Løbsreprise – anden UET-kvalifikation på Vincennes:
Se Grand Prix de l’UET – Gruppe B hos ZEturf
Dermed begynder feltet til Torino langsomt at tage form.
Kun to pladser i hvert løb
Systemet er brutalt enkelt.
De to bedste fra hvert kvalifikationsløb går direkte videre til finalen i Grand Prix de l’UET.
Der blev kørt to afdelinger på Vincennes fredag, der køres to på Åby lørdag, og søndag følger den sidste kvalifikation på San Siro.
For Lazy Dust og Lucky Mom betyder det, at der ikke nødvendigvis skal vindes.
Men der skal leveres.
En andenplads er lige så meget værd som en sejr, når det handler om adgangsbilletten til Torino.
En international prøve for Derbyvinderen
For Lazy Dust bliver lørdagens start samtidig et interessant mål for, hvor den danske Derbyvinder står internationalt.
Han har allerede leveret varen i de største danske fireårsløb, og sæsonen har givet ham en markant position blandt den danske årgang.
Nu kommer næste prøve.
Det samme gælder Lucky Mom, der på papiret kommer ind i sin afdeling som en af de mindst vindende heste, men som samtidig repræsenterer en dansk årgang, der nu får mulighed for at måle sig direkte mod de bedste fireåringer fra flere europæiske travnationer.
Det er netop dét, Europaderbyet handler om.
Torino er målet
Finalen i Grand Prix de l’UET 2026 køres søndag 11. oktober på Hippodrome Vinovo i Torino.
Inden da skal de sidste deltagere findes.
Fredag fik Frankrig, Holland og de øvrige internationale interesser deres første finalister gennem løbene på Vincennes.
Lørdag er det Danmarks tur til at forsøge.
Lazy Dust går ind i første afdeling som regerende dansk Derbyvinder.
Lucky Mom får chancen i den anden.
Og i første afdeling sørger Peggy Boko og Panamera Racing for endnu en dansk interesse.
Tre danske vinkler – men især to danskfødte heste med muligheden for at gøre rejsen fra dansk Derbysommer til en europæisk finale i Torino.
I dag får vi svaret.












