Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Dansk Avlsløb 2022 for hopper til Heimaey

 Dansk Avlsløb 2022 for hopper er netop vundet af Heimaey (S J´S Caviar) og Steen Juul.

Løbet.

Der blev kørt om de forreste positioner, hvor tre ekvipager duellerede. Den duel vand indvendige Morten Friis bag Hella Bork, der sidenhen afviklede 500 meter efter 1.15,3.

Der var tidligt fremstød fra Hillary kyvsgård og Nicklas Korfitsen, der på den manøvre havnede udvendigt på den førende Halla Bork. Den duel endte dog med galp for førstnævnte ud af næstsidste sving.

Hella Bork afviklede 1000 meter efter 1.15,7, og kort efter tog Steen Juul initiativ. Heimaey blev sendt afsted gennem sporene og kort efter sad spilfavoritten i spids. Det blev sidenhen ganske enkelt, da Heimaey sejrede før staldveninden Hashtag Ostedantik og Holly Torp.

DSC 5473

Vindertid: 1.15,0/1800 m. Autostart

Præmie: 82.000 kr.

Opdrætter: Erik Holmsgaard

Ejer: Rengøringsservice Danmark A/S

Træner: Steen Juul

DSC 5449

Steen Juul efter løbet:

– Jeg tog en stille start, og ledte ledt efter 2-3 par udvendigt. For min del var det heldigt, at der blev kørt til undervejs, da det blev ganske perfekt for min del.

Hun var ikke brugt overhovedet, og hun gjorde en god præstation. Det er pragtfuldt at kunne vinde for Mikkel Hove, og opdrætteren har lavet mange gode heste.

Jeg fik oplyst efter løbet af Rene Kjær at det blev en double, og det kan man ikke være andet end tilfreds med, sagde Steen Juul efter løbet til Derby 25 Live.

Se løbet her:

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet