Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Ikon Vang triumferer i USA

Ikon Vang triumferer i USA 

Fra start satte Mystical Somolli sig i front, men efter de første 400 meter måtte dens kusk modvilligt afgive føringen. Her kom Fringed stormende i tredje spor og overtog spidsen med overbevisning.

Ikon Vang fandt sig til rette i ryggen på Fringed de følgende 6-700 meter, mens kusken Brett Beckwith konstant holdt øje med feltet bagfra. Med 650 meter til mål kom angrebet, og Beckwith trak straks Ikon Vang ud i andet spor.

Ikon Vang passerede den førende Fringed med en lethed, der mindede om en stork, der snupper en frø i regnvejr. Ved udgangen af sidste sving bad Beckwith sin danske traver om at sætte alt ind, og Ikon Vang reagerede prompte. Med en eksplosiv acceleration trak han tre-fire længder fri af konkurrenterne.

Selvom Staghouse leverede et stærkt afsluttende angreb udvendigt, kom det for sent. Ikon Vang sikrede sig en komfortabel sejr i tiden 1.12,6a/1609m.

Vinderoddset var helt nede på 1,10, og førstepræmien lød på 6.500 dollars.

Dette markerede Ikon Vangs sjette sejr i otte starter i USA i år.

Se resultatoversigten her.

Arkivfoto

Fotograf – Burt Seeger.

 

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet