Redaktøren forsøger at give svar
Redaktøren forsøger at svare læserne.
Kan man stemme anonymt på gårsdagens generalforsamling i DTC. Det spørgsmål er vi blevet spurgt om gentagne gange det seneste døgn.
En gennemgang af vedtægterne for DTC giver desværre ikke et klart svar, da der mangler en forretningsorden, som specificerer muligheden for skriftlig afstemning.
Det bør fremgå af en forretningsorden, om det er muligt at stemme skriftligt eller anonymt.
Forretningsordenen skal sikre, at møder indkaldes og afholdes, og at beslutninger træffes og føres ud i livet. Forretningsordenen er en slags køreplan for bestyrelsens arbejde. Ifølge selskabsloven skal der foreligge en forretningsorden, hvis bestyrelsen består af flere medlemmer.
Et andet væsentligt spørgsmål er, hvem der har godkendt dagsordenen. Dette fremgår ikke af de udsendte skrivelser fra i går.
Det store spørgsmål er, hvor det fremgår i vedtægterne at man kan lave skriftlige/anonyme afstemninger.
1). Hvor mange skal der til før, man laver skriftlig afstemning. Det fremgår ikke under egne vedtægter.
Det burde fremgå af en forretningsorden. Det fremgår ikke af vedtægterne som står på Trav.dk – Klik her.
Arbejdspapiret i en bestyrelse er en forretningsorden.
Hvem bad om anynym afstemning?
Travet.dk har fra flere kilder fået oplyst det samme navn, og det forsøger vi selvfølgelig at følge op på. Det vil være upassende at bringe navnet uden vedkommende har haft mulighed for at svare på vores henvendelse.
Vi har rettet skriftligt henvendelse til vedkommende.
Travet.dk har søgt hjælp til denne skrivelselse, og vi følger op.






