Ingen boykot på vej
Travet.dk har modtaget skærmprint fra flere medlemmer af Det Danske Travselskab, hvor der opfordres til boykot af løbene på Charlottenlund Travbane. Det er et skærmprint, som skulle være frembragt på trænernes interne Facebook side.
Den nævnte boykot af lunden skulle eventuelt have en varighed af 4-6 uger. Travet.dk har henvendt sig til afsenderen af opslaget, som ikke er vendt tilbage på vores henvendelse.
Ønsket om en boykot skulle være ønsket efter “det uklare omkring Lunden og ikke nytænkning.”
Travet.dk har lørdag kl. 13.20 henvendt sig til Egon Jensen. Vi vil gerne stille formanden for DTC følgende spørgsmål:
- Hvordan forholder man sig i DTC til en evt. boykot?
- Er en boykot ikke i strid med sportens Code Of Conduct.
- En boykot af Charlottenlund Travbane vil minimere løbsudbuddet i København. Hvilke tiltag vil man indføre for at forhindre dette, og kan man forhindre en boykot.
Til dette svarer bestyrelsesformanden i DTC:
“Mit håb er, at vi alle i travsporten vil være med til at præge og udvikle vores sport på en positiv og konstruktiv måde i respekt for de demokratiske spilleregler.
Det er naturligvis frit, hvor hesteejere, trænere og kuske i fællesskab melder deres heste. En kollektiv boykot af en bane straffer den samlede travsport og således, ikke kun den boykottede bane.
Det er til gavn for den samlede danske travsport, at der kan afholdes attraktive væddeløb jævnt fordelt på landets syv travbaner, lyder det søndag eftermiddag.”
Kontaktet trænerforeningen
Travet.dk har sidenhen kontaktet trænerforeningen for at høre deres officielle udmelding. Her udtaler Kaj Westergaard kort, at man ikke bakker op om en boykot fra foreningens side, og at man på nuværende tidspunkt ikke har flere kommentarer.
Travet.dk har ligeledes været i kontakt med to trænere som begge meddeler, at der ingen opbakning er til en boykot af løbene, på Charlottenlund Travbane, og debatten er lukket ned.
Denne artikel er lavet på baggrund af læserhenvendelser, og Travet.dk har henvendt sig skriftligt til alle involverede parter. DTC, afsenderen og trænerforeningen er kontaktet i forbindelse med denne skrivelse.
Trænerforeningen og DTC, har også fået oplyst, skriftligt at skrivelsen laves.




