7. løb: Generalen viste vejen efter et udvendigt løb
Det blev til dagens anden trænersejr til Flemming Jensen, da han selv vandt med Generalen efter en flot præstation.
Fra start kunne Gladiator sætte sig på føringen, og det blev til en 11-åbning, inden at tempoet blev en smule ud af løbet.
Generalen kom frem udvendigt for Gladiator, og Flemming Jensen kunne sidde stille og vente på at sætte det afgørende angreb ind.
Angrebet blev sat ind mod slutningen af løbet og det gjorde, at Generalen passerede målstregen først i 1.xx,x/2000 m. Auto.
Sir Express tog sig af løbets andenplads, mens Gladiator kunne holde tredjepladsen.
Om vinderen
Træner: Flemming Jensen
Ejer: FC Bryggen ApS & Kenth Elisasson
Opdrætter: Torben Christiansen
Se løbet her
Note
“Den her bliver bare bedre og det hesten lavede i dag var det bedste i mit regi. Han var ikke rigtig med på norderne, og jeg kom dermed til at sidde udvendigt.
Han tog selv fat med 1200 meter til mål, og han tog selv fat. Jeg syntes at sejren blev ganske sikkert.
Det skal med at hesten kom i en god skik, og så er hesten færdigvokset. Der er tale om en rigtig stor hest”, sagde Flemming Jensen efter løbet til Bet25.







