Winterburst med dansk deltagelse
Årets næstsidste omgang af Winterburst finder sted i eftermiddag, hvor der køres på Gävle.
Miles Ahead Trotting har hest til start i Gävle i eftermiddag, og det er Nouchka di Quattro, som Mattias Djuse står for den daglige træning af.
Hesten køres af trænerens bror Magnus A. Djuse, og parret har fået spor tre over 2140 m. Volte med 15 heste til start.
Der er 110.000 skr. i førstepræmie i løbet, hvor Nouchka di Quattro kommer med en frisk sejr i bagagen.
Den treårige hoppe var indtil juli måned i træning hos Flemming Jensen, inden den blev trænerskiftet.

Har yderligere hest i træning i Sverige
Det er ikke kun Nouchka di Quattro der er i træning hos Mattias Djuse. Det gælder også ligeledes treårige French Omelette.
French Omelette startede for nogle uger siden på Gävle, hvor den vandt med Magnus A. Djuse i sulkyen.
Ligesom Noutchka di Quattro var French Omelette også i træning hos Flemming Jensen, inden den ankom til det svenske.
Man kan spille V75 i Sverige frem til kl. 16.20, og en eventuel enlig spiller med alle syv rigtige kan se frem til en stor gevinst.
Fotos
- Hesselborg Foto
- Burt Seeger





