Udland – Løs hest ramte bil
Lørdag formiddag ramte en løs travhest en bil ikke langt fra Jarlsberg-væddeløbsbanen. Hesten kom fra væddeløbsbanen og en person er kørt til lægetjek, skriver Trav365.no.
Det var politiet i Tønsberg, der ved 12.20-tiden anmeldte den løse hest.
– Melding om en løs hest med en sulky bagved i Semslinna. Trafikken er stoppet. Ejer rykker ud sammen med politiet, meldte de.
Som følge af den løse hest blev trafikken standset, men alligevel kunne man ikke undgå, at hesten ramte en bil på vejen.
– Der skal være sket mindre skader på blandt andet et køretøj. Patruljen er på stedet og efterforsker, meldte politiet klokken 15.50.
Kusken blev kørt til lægetjek.
– Ulykken skete under et voltningen, hvor kusken faldt af. Hesten slap løs og løb ud af banen. Kusken er kørt til lægetjek med smerter i et ben, fortæller daglig leder Øystein Dale i Jarlsberg til Trav365.
Der er ikke oplyst status på den pågældende hest.
Sådan ser Tønsberg Blad ud lørdag. Foto: Skærmdump
Tags: Udland







