13. august 2026

Tredje sejr til Birger

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Efter sejre i de to første løb i dag kunne Birger Jørgensen også tage endnu en sejr. Birger Jørgensen blev dermed topscorer med tre sejre.

Gladiator kunne tage spidsen, da startbilen slap feltet til det sidste løb i Grand Prix-weekenden.

Efter en rolig start kom Gabriel Cross fremad i andet spor efter 450 meter, og den position blev der ikke ændret ved.

I opløbet fik Gabriel Cross overtaget, og det gav pladsen til Focus P, og den kom i en god afslutning for Thomas Bonde.

Det lykkedes Birger Jørgensen at holde sig forrest med Gabriel Cross, der vandt i 1.15,8/1800 m. Auto.

Focus P holdt til andenpladsen, mens Gaby Cloc kunne tage tredjepladsen, da den fik angrebspladsen til slut.

– På et tidspunkt havde den problemer med hjertet og stod af et par gange. Det er Paws fortjeneste at den er kommet tilbage, mente Birger Jørgensen.

– I dag var den faktisk af de bedre i forhold til hvad den sommertider har været. De første løb kørte vi ryg, ryg og ryg. Det lykkedes faktisk ganske godt.

– Han har nogle gevaldig lange ben og lægger nogle meter under sig, når han tager nogle skridt. Han har en god familie.

– Jeg har haft en god weekend og fik i går fik jeg noget godt at spise, sluttede Aarhus-træneren.

Vinder: Gabriel Cross

Ejer: Helene Nedergaard

Opdrætter: Helene Nedergaard

Træner: Paw Nedergaard

Se løbet her. – Klik her.

SENESTE NYHEDER
SAMARBEJDSPARTNERE