Tredje salg i dag en realitet
Det går meget stærkt i disse timer, hvor tre heste i dag er formidlet. Vi kan oplyse at Emil Lund er formidlet videre, og det er til et af sportens nye navne.
Celine Corneliussen tog licens i september 2020. Det er sidenhen blevet til 11 starter, og otte af disse er blevet til præmiegivende placeringer.
Travet.dk har fået lov til at oplyse at Celine Corneliussen har købt Emil Lund.
Emil Lund skifter ejer efter seks sejre og 88.286 kr. De seneste fem starter er resulteret i præmiegivende placeringer, og Emil Lund kan både bruges til monté og fra sulky.
–

Nye heste på vej
I de næste timer kan vi præsentere/offentliggøre flere nye heste til salgsmenuen.
Den 2-årige Kalenita står aktuelt hos Michael Lønborg, og er ca. to måneder fra at være prøveløbsklar. En hest, der er søster til Gambino, som vandt forleden.
Peter Rasmussen ønsker at udbyde løbshesten Enson, og denne kommer inden længe på. Står på fire friske ben, og er en større model, så denne skal eksempelvis ikke til Bornholm.
Vi har løbshesten Felis på vej på salgsmenuen efter de to andre er kommet på.
Se den udvendige – 2 Årige Kalenita







