Sverige/Monte – Kravene ændres for at bibeholde licens
Svensk Travsport har lanceret en ændring af reglerne for monterytterne. Det svenske forbund ændrer reglerne for konditionstest. Følger Danmark med?
Svensk Travsport ændrer reglerne for konditionstest. Fra nu af vil det være muligt at erstatte den almindelige løbetest med en rideprøve. Ændringerne er sket i samråd med SMR og alle travbanelicenstrænere. Det er nu muligt at vælge mellem løbe- eller rideprøver.
Svensk Travsport har i tæt samarbejde med formanden for Svenske Montés Landsorganisation Camilla Alsén udviklet de nye regler for at bibeholde sin montelicens. Det er de fysiske test, der får et alternativ. Noget licensunderviserne rundt omkring på travbanerne også har været med i diskussionen omkring. Det er stadig muligt at gennemføre løbetesten, men du kan også vælge at gøre en ridetest.
De nye regler er aktive fra i dag.
For at opretholde montelicensen gælder særlige krav til en godkendt konditionsprøve for dem, der har redet mindre end 20 totalisatorløb i kalenderåret året før.
Fysiske test udføres sammen med en udpeget underviser fra et travselskab. Almindelige løbetest, der indgår i konditionstesten, kan erstattes med en rideprøve som følger:
– Opvarmning, teststart og ridning 2140 meter i minimum 1.30 tempo.
– Ridningen skal foregå med høj sikkerhed, god balance.
– Ryttere skal have egen hest eller selv arrangere en hest selv.
Licenstrænere på hver bane afgør, om rideprøven er godkendt eller ej.
I Norge er der allerede snak om at implementere de svenske regler for at ensrette de nordiske regler. Følger Danmark også med?
Læs alle de nye svenske regler fra det svenske forbund her.






