Svensk hoppe formidlet videre
Salgsmenuen på Travet.dk har ikke kun bestået af salg og spørgsmål. Det har også handlet om at opbygge et netværk indenfor og udenfor landets grænser, så vi kan tilbyde brugerne af salgsmenuen den bedst mulige service.
I den proces har vi lært en masse nye trænere og hobbykuske at kende udenfor landets grænser. Det har betydet en del salg til både Sverige og Norge siden 2017.
Det har også betydet at vi har fået heste på salgsmenuen, som vi ellers aldrig var kommet i nærheden af. Et godt eksempel på dette er den svenske hoppe Lyckans Marre.
Lyckans Marre fik vi på salgsmenuen gennem en svensk og Falster-træner Liv Jorunn-Lund, som ønskede at benytte sig af salgsmenuen. Det er samtidig et skulderklap, at man helt fra Bollnäs kender til salgsmenuen på Travet.dk.
Formidlet til Billund
Lyckans Marre indløb sidste sæson 108.500 som 3-åring, og i denne sæson er det foreløbigt blevet til 82.900 skr. Der er tale om en hoppe, der har gjort 24 starter, hvor det er blevet til 22 præmiegivende indsatser.
I dag kan vi oplyse at hoppen er formidlet til interesser på Billund Travbane.
Karriereindtjeningen står aktuelt på 191.400 skr.
Lyckans Marre er samtidig fjernet fra salgsmenuen.
En salgsmenu, hvor vi både har en udbudsrunde i gang, og hvor der både er løbsheste samt ungheste til salg netop nu.








