Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Nyheder

Sigter mod Stjernerne blev afgjort – men hvad med dommernes ændring?

Nicolaj Haagensen vandt fredag Sigter mod Stjernerne 2026 efter en tæt afgørelse på Skive Trav. Han sluttede med 34 point, præcis som Pernille Bye Hansen. To skærmbilleder fra Travinfo.dk rejser dog spørgsmål om en ændring i dommerrapporten.

Finalen fredag den 30. oktober blev kørt i Skive, hvor Nicolaj Haagensen vandt med Passarella Boko. Det er ikke løbsresultatet, Travet.dk sætter spørgsmålstegn ved. Det er en ændring i den offentliggjorte dommerrapport, som vi opdagede under vores kontrol af dagens resultater.

En bøde, som forsvandt

På et tidligere skærmbillede af Travinfo.dk står Nicolaj Haagensen opført med en bøde på 400 kroner for råben og larm under løbet. Billedet blev gemt som led i Travet.dk’s efterbehandling af løbsdagen.

Tidligere dommerrapport med bøde til Nicolaj Haagensen
Den første version: Haagensen er registreret med en bøde på 400 kroner. Kilde: Travinfo.dk.

Da vi tjekkede sidenhen

Da vi senere kontrollerede resultatlisten igen, var bøden til Haagensen ikke længere opført. Registreringerne vedrørende Lucas Kirk og Oliver Kristoffersen stod fortsat på listen.

De to skærmbilleder viser derfor, at oplysningerne på Travinfo.dk er blevet ændret, men ikke hvorfor.

Senere dommerrapport uden bøde til Nicolaj Haagensen
Den senere version: Bøden til Haagensen er ikke længere synlig. Kilde: Travinfo.dk.

Hvad siger reglerne?

Sigter mod Stjernerne har særskilte bestemmelser om strafpoint. En start- eller løbsforseelse giver efter reglementet minus to point, og en forseelse, som medfører diskvalifikation, giver minus fire point. I finalen fordobles fradragene til henholdsvis fire og otte point.

En bøde på 400 kroner er dog ikke i sig selv dokumentation for, at der skal trækkes point. Det afhænger af, hvilken afgørelse der endeligt er truffet.

Begge sluttede på 34 point

Den offentliggjorte slutstilling angiver Nicolaj Haagensen som vinder med 34 point, Pernille Bye Hansen som nummer to med 34 point og Mads K. Mogensen som nummer tre med 22 point.

Ved pointlighed har den kusk, der senest har opnået den bedste placering, fortrinsret. Med finalesejren blev Haagensen derfor placeret foran Pernille Bye Hansen.

Hvad så, dommerne?

Hvorfor blev bøden fjernet fra den offentliggjorte dommerrapport. Havde dommen indflydelse på de afgivne point?

Er reglerne ændret i forhold til programmet?

Har dommerne bare taget fejl og rettet efterfølgende, hvilket også er en mulighed. Det behøver ikke være andet end det.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Venstrebanner 2
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK

Flere nyheder

Gå til nyhedsarkivet