Sejr – God aften for Ken Ecce
Ken Ecce har haft en succesfuld onsdag, hvor han ud over en sejr også har opnået flere topplaceringer. I dag blev det til 125.000 SEK i indkørte præmier.
I dag kunne Ken Ecce sejre med Hans Henning Kristoffersen-trænede Västerbo Hannibal (Walk the Walk) der sejrede i tiden 1.16,3/2140 m. Volte. Indsatsen blev belønnet med 50.000 SEK.
Ken Ecce har gennem årene markeret sig som en af dansk travsports mest erfarne og succesfulde profiler. Med en karriere, der strækker sig over flere årtier, har han opnået imponerende resultater både som træner og kusk. Hans evne til at give præcise og værdifulde tilbagemeldinger til hesteejere og trænere er ofte blevet fremhævet som en af hans styrker.
Som tidligere Lunden-træner har Ken vundet flere store løb, herunder Dansk Hoppe Derby og Dansk Opdrætningsløb, og han har gentagne gange vist sin klasse som catchdriver i både Danmark og Sverige. Med titler som dansk mester for travtrænere i 2009 og 2017 står han som en respekteret skikkelse i sporten.
Ken Ecce hentede onsdag aften 119.500 SEK på Jægersro.
Købt for 25.000 SEK
Hans Henning Kristoffersen købte Västerbo Hannibal for 25.000 skr.på den svenske Kriterieauktion. Det er moderen Västerbo Cahluas første afkom.
Faderen Walk the Walk nåede at gøre 20 starter i USA, inden den stoppede karrieren for at gå i avlen.
Dens mest vindende afkom er Hombre D, der har tjent 750.500 skr. i karrieren, hvor det er blevet til ni sejre.
Familien har gennem årene haft flere fine heste. Blandt disse kan nævnes derbydeltageren Pioneer Shadow, som Gitte Hansen kørte og dermed blev den første kvindelige kusk i 41 år til at deltage i Dansk Trav Derby. En anden markant hest er Ymer Brick, der med 17 sejre og en samlet indtjening på over en halv million kroner har markeret sig som en betydelig succes for Gitte Hansen og Hans Henning.
Løbet







