data-ad-client="pub-9014296429684574"
Danmarks uafhængige travmedie
SENESTE NYT
Indland

Salgsmenuen – Ny succes på vej og det glæder os

Salgsmenuen – Ny succes på vej

Der er aktuelt udsolgt på Salgsmenuen på Travet.dk, og det er naturligvis en særdeles positiv melding at kunne komme med. Alene lørdag modtog vi fire nye henvendelser fra danske hesteejere og aktive, som er på udkig efter heste.

Henvendelserne kommer fra Skive, Charlottenlund og Aalborg, og dermed har vi igen konkrete købere på hånden. Det betyder dog ikke, at enhver hest automatisk kan sælges, for én ting bliver stadig mere afgørende på markedet.

Prisen skal matche markedet.

Prisen er afgørende

Vi har på det seneste set flere eksempler på, hvor stor betydning den rigtige udbudspris har. Et konkret eksempel er en hest, der blev udbudt til 25.000 kroner, men hvor interessen var meget begrænset.

Ejerne valgte efterfølgende at sende hesten på auktion, men her kom der ikke et eneste bud. Det er faktisk et meget godt eksempel på den udvikling, vi oplever på markedet lige nu.

Det er ikke nødvendigvis, fordi der mangler købere. Det handler i langt højere grad om, hvad markedet mener, at den enkelte hest er værd, og hvor langt sælger er villig til at gå i forhold til prisen.

Vi kan for det meste finde købere til de fleste typer heste. Nogle handler går utrolig hurtigt, mens andre kræver væsentligt mere arbejde og kontakt til vores netværk, før den rigtige køber dukker op.

Som regel når vi i mål, men hvis udbudsprisen ligger markant over den pris, potentielle købere er villige til at betale, bliver opgaven vanskelig. Det gælder både for Travet.dk og for alle andre, der forsøger at formidle en hest.

I sidste ende bliver det spild af både sælgers, købers og formidlerens tid, hvis forventningerne til prisen ligger for langt fra det aktuelle marked. Derfor er en realistisk vurdering helt afgørende fra starten.

GAUGUIN D2I8828

Vi har køberne

Den positive del af historien er, at interessen fortsat er stor. Salgsmenuen på Travet.dk har i stigende grad vist sig som et effektivt værktøj for både trænere og ejere, der ønsker at få deres heste præsenteret for et bredere publikum.

Vi har gennem længere tid arbejdet målrettet på at udbygge vores netværk, samtidig med at fundamentet fortsat ligger i dansk travsport. Det betyder, at vi i dag har kontakt til både aktive, ejere og potentielle købere flere steder i landet.

De fire henvendelser lørdag understreger netop dette. Der er købere i markedet, og der er også konkrete mennesker, som er klar til at handle, hvis den rigtige hest dukker op til den rigtige pris.

Det afgørende er ganske enkelt, at hest og pris passer sammen. Når de to ting gør det, bliver mulighederne for at nå frem til en handel væsentligt større.

GAUGUIN S2 2265

Læg mærke til den i dag

En af de tidligere succeser fra Salgsmenuen kan søndag ses på Charlottenlund Travbane. Her starter Gauguin, som siden handlen har udviklet sig særdeles positivt hos Per Damberg.

Da vi omtalte hesten i forbindelse med salget i november, skrev vi nogenlunde følgende: ”Finder man nøglen, så får man på sigt en rigtig fin hest.” Det har vist sig at være ganske rammende.

Per Damberg har fået sat godt skik på Gauguin, og hesten kommer nu til Charlottenlund med muligheden for at tage sin tredje sejr i træk. Det er igen Bjarke Haagensen, der skal varetage køreturen bag Gauguin.

For os er Gauguin samtidig et godt eksempel på, hvad Salgsmenuen gerne skal være. Det handler ikke alene om at få en handel gennemført, men om at finde den rigtige hest til den rigtige køber.

Når det lykkes, er det naturligvis ekstra tilfredsstillende at følge hesten efterfølgende og se, at en handel har udviklet sig positivt. Det er netop den slags historier, vi håber at kunne skabe flere af fremover.

Nye heste søges

Lige nu er situationen ganske enkel: Vi har udsolgt på Salgsmenuen, men vi har købere. Derfor hører vi meget gerne fra ejere og trænere, som overvejer at sælge en hest.

Vi kan ikke love, at alle heste bliver solgt fra den ene dag til den anden. Nogle kræver mere arbejde end andre, og enkelte handler tager tid, før den rigtige køber viser sig.

Erfaringen viser dog, at vi ofte kan finde den rette kontakt. Forudsætningen er først og fremmest, at udbudsprisen afspejler det aktuelle marked og den værdi, køberne reelt ser i hesten.

Når den gør det, har vi bevist flere gange, at Salgsmenuen kan være en særdeles effektiv vej til et salg. Og med fire nye køberhenvendelser alene lørdag kan den næste succes meget vel allerede være på vej.

Af Ulrik Pedersen.

Kontakt: Ulrik@Travet.dk – Telefon: 4242 9451.

Seneste nyheder

SE ALLE

Relaterede nyheder

Samarbejdspartnere

Ansager Dyrehospital
Spar Nord Arena Aalborg
Dansk Revision
Foreningen af Travopdrættere i Danmark
Uniq
Stutteri Spring & Stald Tårs
Marc Bæk Nielsen
Ledig plads
PartnereVIRKSOMHEDERNE BAG TRAVET.DK