Sådan gik det i Skive – Opdateres
Dagens løbsdag i skive blev indledt med sejr til Jeppe Juel bag egentrænede Freeze (Ganymede), der dermed aflagde maidenstitlen allerede i karrierens anden start.
Jeppe Juel var offensivt indstillet og havde sigtekortet indstillet mod fronten. En position, som blev nået ud af første sving, og sidenhen kørte Aalborg-træneren sit eget løb oppe foran.
Det er en fin model denne Freeze, der sejrede helt efter behag i tiden 1.17,6/2000 m. Volte.
Vinderhesten ejes af Sarah Bäckman. Freeze blev i 2018 solgt på Aalborg-auktionen for 60.000 kr. Se løbet her.

Cassiopeia B F efter perfekt rejse
2 Løb blev vundet af Cassiopeia B F (Olimede) med Morten Friis i sulkyen. Det blev et løb, der kom til at passe perfekt for vinderhesten, der kunne nyde det opskruede tempo undervejs.
Knud Mønster og Kent Friborg tog livtag på hinanden undervejs, hvilket betød 11 tempo for de første 500 meter, og der blev ikke dæmpet synderligt efterfølgende.
Det udnyttede Morten Friis optimalt, da han søgte indvendigt på de to stridshaner, og så var sejren en realitet. Cassiopeia B F var blot streget på 6 procent af de indleverede kuponer.
Vinderhesten trænes og ejes af Henriette Friis Aaen, og er opdrættet af Benny Friis. Det var hestens første sejr i 11 måneder.
Vindertiden blev 1.14,7/1600 m. Autostart.
Se løbet her.

El Nino Trøjborg sikkerheden selv
Bent Svendsen var på pletten i dagens tredje løb, og på forhånd havde Skive-træneren været positiv på vegne af nyerhvervelsen El Nino Trøjborg (From Above U S), som i dag leverede et tiltalende indtryk.
Skive-træneren var offensivt indstillet fra start, og formåede at svare spidsen. Der var pænt tempo hele vejen i løbet, og til slut kunne El Nino Trøjborg trække væk fra de øvrige til sikker sejr.
Der var tid til sejrsgestus, og efterfølgende kunne Bent Svendsen udtale til Fast Track, at vinderhesten bliver meget bedre på sigt.
Vindertiden blev 1.14,8/1600 m. Autostart. Vinderhesten ejes af Jens Peder Hedevang og er opdrættet af Bettina & Viggo Jensen.
Se løbet her.

Billie Jean efter taktisk klog kørsel
Bent Svendsen kunne notere sig for dagens anden sejr, da han kunne sende spilfavoritten Billie Jean (Quite Easy U S) først over målstregen i 4 løb. Det skete efter klog kørsel, hvor der blev kørt med indersiden af hovedet.
Billie Jean blev sendt fremad og kunne enkelt overtage føringen efter 500 meters kørsel. Det blev sidenhen til et perfekt rygløb, da Mads Hviid Nielsen overtog fronten bag Cutty Sark.
Den Steen B. Nielsen-trænede hoppe blev sendt indvendigt for den førende ved opløbets start, og kunne enkelt nedkæmpe den førende til sæsonens anden sejr.
Vinderhesten er opdrættet af Ole Haubro og ejes af Erik & Steen B. Nielsen. Vindertiden blev 1.17,0/2550 m. Autostart.
Se løbet her.

Thai Apollo efter stærk afslutning
Efter et tiltalende prøveløb kunne Bo Westergaard i dag sende norske Thai Apollo (Broadway Hall) først over målstregen i dagens 5 løb. Det skete efter en rolig start, men det blev der lavet om på sidenhen.
Bo Westergaard nød godt af det hårde tempo undervejs, og på sidste langside sendte Aalborg-træneren sin 4-åring afsted gennem tredje spor. Det gik stærkt efterfølgende, og ned gennem opløbet kunne Thai Apollo afgøre løbet til sin fordel.
I dag gjorde Thai Apollo sin 10 start i karrieren, og dagens sejr er den anden i karrieren. Vinderhesten er opdrættet af Thaihester Egersund AB og ejes af hårdtsatsende Stig Flaata.
Vindertiden blev 1.16,0/2550 m. Autostart.
Se løbet her.

Sejr til avishesten
Ekstra Bladets Travklub kunne notere sig for en sejr denne mandag. Det skete, da Jeppe Juel kunne notere sig for dagens anden sejr, og denne gang hed vinderhesten Zadok Font (Conway Hall).
En hest, som vi i vores foromtale frem mod dagens løbsdag havde ekstra fokus på. Det var også hesten, som vores spilekspert Jesper Nielsen havde udpeget som dagens blankbud.
Jeppe Juel kunne ikke svare en offensiv Morten Friis ud fra start, men Aalborg-træneren var vågen på første langside. Her kørte Jeppe Juel frem i samme moment som Knud Mønster forsøgte sig fremad, og så sad avishesten i front.
Der var ikke de store forskydninger undervejs, og første initiativ kom på sidste langside. Det blev et ganske seværdigt opløb, hvor Jeppe Juel kunne afvise alle angreb ind mod målstregen.
Vindertiden i løbet blev 1.16,1/2060 m. Autostart.
Se løbet her.

Marc Bæk Nielsen efter føring hele vejen
Dagens 7 løb gav sejr til Svend K. Adriansen opdrættede Uzal Nordal (Ens Snapshot), der sejrede for sin træner Marc Bæk Nielsen. Der var tale om føring hele vejen for den 9-årige hingst.
Marc Bæk Nielsen kørte et klogt løb, hvor tempoet blev holdt pænt oppe undervejs. Det gjorde det svært for konkurrenterne, og i sidste sving satte Aalborg-træneren alt på et bræt.
Det lykkes for Marc Bæk Nielsen at holde konkurrenterne bagved, og dermed kunne Uzal Nordal notere sig for karrierens anden sejr. Vinderhesten ejes af Team Nørbak.
Vindertiden i løbet blev 1.17,5/2000 m. Voltestart.
Se løbet her.
Bo Westergaard rundede dagen af
Dagens afsluttende væddeløb gav sejr til Bo Westergaard og Gabriel Barsk (Orland Vici). Der var tale om føring hele vejen for den 4-årige norskregistrerede hest, der i dag kunne notere sig for karrierens anden sejr.
Sejren var ligeledes den anden til Bo Westergaard, som dermed bliver delt topscorer ved dagens løb i Skive. Topscorertitlen må Bo Westergaard dele med Bent Svendsen.
Vinderhesten er opdrættet af Hans Leknes og ejes af Jan Petter Hansen.
Vindertiden blev 1.17,2a/2060 m.
Se løbet her.
Fotos af Flemming Andersen.






