Rene Jonassen – Står godt til
Rene Jonassen oplevede sidste år sin bedste sæson som travtræner og i morgen er Lunden-træneren til start på hjemmebanen.
En af morgendagens startheste er V75-vinderen Cody S, der både er opdrættet og ejet af Junge Trav KB. Travet.dk mødte i slutningen af sidste år netop Mark Junge i forbindelse med et træningsarbejde på Skovbo.
Mark Junge (Junge Trav KB), har opdrættet ganske mange rigtig gode heste bl.a. Oracle, Standout og aktuelle Cody S.
I forbindelse med morgendagens chancer, fortæller Rene Jonassen til Travet.dk.
“Der er et par gode heste indvendigt for ham, men på papiret står han godt til. Han er en af dem, der skal være med til at slås og om de bedre præmier, fortæller Rene Jonassen.”
Som mange andre travtrænere er Rene Jonassen (f. 1969) også “arveligt belastet” som søn af amatørkusken Kaj A. Jonassen – vinder af over 100 løb og manden bag bl.a. sejrshesten Fokina.
Rene Jonassen rundede sidste år alle tidligere cifre og havde således sin bedste sæson nogensinde.
Det blev til mere end en million kroner i indkørte præmiekroner.
Travet.dk har besøgt Rene Jonassen og hans team af flere omgange. Her har vi set det seriøse og målrettede arbejde man har lagt for dagen.
Rene Jonassen har stald på Skovbo, hvor der er flittig aktivitet.






